Zieliński: Wałęsa zawiódł Polaków, powinien się opamiętać

Polska
Zieliński: Wałęsa zawiódł Polaków, powinien się opamiętać
Polsat News

- Historia zatacza dramatyczne koło. Lech Wałęsa powinien się opamiętać, powinien w ogóle przestać epatować sobą. Już wiemy, kim był. Niestety zawiódł Polaków, zawiódł wszystkich, zawiódł także mnie – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Lech Wałęsa zapowiedział, że weźmie udział w kontrmanifestacji podczas miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca.

- Przecież my wtedy w latach, kiedy walczyliśmy o przełamanie komunizmu, myśleliśmy, że Wałęsa jest przywódcą, który szczerze prowadzi obóz solidarnościowy do zwycięstwa. Jak się okazuje, było inaczej - dodał wiceminister.


- Mam nadzieję, że się opamięta. Ostatnio zostały potwierdzone dokumenty z teczki Bolek, więc to też jest może ważny kontekst, jeśli okaże się, iż tacy ludzie, którzy byli związani i służyli komunistycznym władzom, chociaż udawali, jak Lech Wałęsa, przywódców opozycji, że oni będą przeszkadzać legalnym zgromadzeniom modlitewnym. Takimi zgromadzeniami są miesięcznice smoleńskie - powiedział Zieliński.


Jego zdaniem zaangażowanie Wałęsy oraz Władysława Frasyniuka po stronie "totalnej, rozwścieczonej, opozycji jest czymś znamiennym".

 

"Potwierdzam swoja obecność"


Wałęsa udostępnił wpis stowarzyszenia "My naród", które zapowiedziało: "My, Naród razem z Lechem Wałęsą i Władysławem Frasyniukiem na kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca 2017, nie może Was zabraknąć. To się dzieje teraz!". Były prezydent skomentował: "Potwierdzam swoją obecność".

 

W czasie obchodów ostatniej miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki uczestnikom Marszu Pamięci. Policja skierowała 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. Wśród kontrmanifestujących był min. Frasyniuk

 

Od kwietnia obowiązują zmiany w Prawie o zgromadzeniach, które dały pierwszeństwo tzw. zgromadzeniom cyklicznym, czyli np. miesięcznicom. Ustawa daje możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie