Zamachowcy wysadzili się podczas obław w obozach dla uchodźców

Świat
Zamachowcy wysadzili się podczas obław w obozach dla uchodźców
Reuters/zdj, ilustracyjne
Ośrodek dla uchodźców w Libanie.

Pięciu zamachowców samobójców wysadziło się w powietrze w piątek podczas obław libańskiego wojska w obozach dla syryjskich uchodźców na wschodzie Libanu, graniczącego z ogarniętą wojną domową Syrią - podało libańskie wojsko. Siedmiu żołnierzy zostało rannych.

Do ataków doszło, gdy libańskie oddziały wojskowe interweniowały w obozach Al-Nur i Al-Karija niedaleko miasta Arsa w dolinie Bekaa - poinformowało w komunikacie dowództwo libańskiej armii.

 

Jak wyjaśniono, operacje wojskowe przeprowadzono w piątek rano "w poszukiwaniu terrorystów i armii", ale nikogo nie aresztowano.

 

Tymczasem inne źródło wojskowe, z którym skontaktowała się agencja AFP, poinformowało, że podczas operacji w obozach zatrzymano niezidentyfikowaną liczbę osób. - Celem operacji było zatrzymanie poszukiwanego mężczyzny. To ten mężczyzna właśnie wysadził się w powietrze jako pierwszy - podało to źródło.

 

- W obozie Al-Nur kamikadze zdetonował pas z ładunkami wybuchowymi w momencie, gdy przybył do niego oddział armii. Trzech żołnierzy zostało rannych - podało wojsko w komunikacie. Następnie w tym samym obozie wysadziło się trzech innych kamikadze, nie powodując żadnych ofiar.

 

W obozie Al-Karija "jeden z terrorystów wysadził się w powietrze, nie powodując żadnych ofiar ani rannych", ale czterech żołnierzy odniosło obrażenie w wyniku wybuchu granatu.

 

Bojownicy przemieszczają się między krajami


Ponad 1,1 mln Syryjczyków uciekło przed wojną ze swego kraju do sąsiedniego Libanu. Miasto Arsal leży 12 km od syryjskiej granicy, sąsiaduje z syryjskim regionem Al-Kalamun. Nieszczelna granica sprawia, że wielu uzbrojonych bojowników przemieszcza się z jednego kraju do drugiego.

 

Reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest wspierany militarnie przez Hezbollah, wpływową radykalną szyicką organizację z Libanu.

 

W sierpniu 2014 roku sunnicka ekstremistyczna organizacja zbrojna Państwo Islamskie oraz rywalizująca z nią Al-Kaida uprowadziły około 30 libańskich żołnierzy i policjantów w Arsal. Szesnastu z nich zostało uwolnionych pod koniec 2015 r. w następstwie długich negocjacji; IS wciąż przetrzymuje dziewięciu wojskowych.

 

Od 2014 roku armia, ale również Hezbollah atakują regularnie te dwie organizacje w okręgu Baalbek w dolinie Bekaa, gdzie znajduje się Arsal.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie