Wykradziono znaczne ilości broni z bazy wojskowej w Portugalii. "Poważny przypadek"

Świat
Wykradziono znaczne ilości broni z bazy wojskowej w Portugalii. "Poważny przypadek"
Pixabay/njellL
Zdjęcie ilustracyjne.

Znaczne ilości broni, w tym granatniki, ładunki wybuchowe oraz granaty, zostały wykradzione z magazynu w bazie wojskowej w Tancos w środkowej Portugalii. Minister obrony tego kraju Jose Azeredo Lopes stwierdził, że "przypadek jest poważny".

- To nie kradzież jednego czy dwóch pistoletów. To poważny przypadek, szczególnie, że ten materiał zginął z bazy wojskowej - powiedział Azeredo Lopes.

 

Jak ustaliły w piątek portugalskie media, ułatwieniem w okradzeniu placówki był fakt, że systemu monitoringu nie działał od dwóch lat.

 

44 granatniki, 120 granatów, 1500 nabojów

 

Szacuje się, że z bazy wojskowej w Tancos, usytuowanej około 60 kilometrów na południe od miasta Leiria, nieznani sprawcy wynieśli 44 granatniki, 120 granatów, cztery ładunki wybuchowe, a także 1500 nabojów do broni o kalibrze 9 mm.

 

Zdaniem generała Jose Loureiro dos Santosa okradzenie bazy wojskowej jest pierwszym tak poważnym przypadkiem w portugalskiej armii. Przyznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że skradziona broń może "trafić w niepowołane ręce".

 

Podobnego zdania jest rzecznik prasowy portugalskiego Obserwatorium ds. Bezpieczeństwa, Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu (OSCOT) Felipe Pathe Duarte. Uważa on, że istnieje ryzyko, iż skradziony z Tancos materiał otrzymają terroryści.

 

- Jeśli materiały te wydostaną się z Portugalii, mogą łatwo zostać pozyskane zarówno przez grupy terrorystyczne, jak i ich indywidualnych członków - stwierdził Pathe Duarte.

 

Drugi przypadek

 

Okradzenie bazy wojskowej w Tancos to drugi przypadek dotyczący broni w środkowej Portugalii w tym tygodniu. W środę media ujawniły, że policja zarekwirowała 62 ładunki wybuchowe w miejscowości Porto de Mos w dystrykcie Leiria. Dwaj zatrzymani tam mężczyźni zgromadzili również około 30 kg prochu, 10 detonatorów, a także 460 metrów lontu i 300 nabojów.

 

Aresztowani byli od dłuższego czasu obserwowani w ramach operacji pod kryptonimem "Aire", która w dalszym ciągu nie została zakończona. Obaj mężczyźni zostali już postawieni przed sądem.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie