Wprowadzili do obrotu papierosy o wartości prawie 19 mln zł. Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę

Polska
Wprowadzili do obrotu papierosy o wartości prawie 19 mln zł. Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę
bieszczadzki.strazgraniczna.pl

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją, handlem tytoniem i nielegalnymi papierosami rozbili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG) z Przemyśla (Podkarpackie) - poinformowała w piątek rzeczniczka BOSG mjr Elżbieta Pikor.

Jak podała mjr Pikor, zatrzymanych zostało w sumie 15 osób: 11 Polaków, 2 obywateli Ukrainy, 1 obywatela Bułgarii i 1 obywatela Armenii.

 

- Akcję przeprowadzono na terenie pięciu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, podlaskiego, lubelskiego i łódzkiego. Przeszukano kilkanaście mieszkań i posesji na terenie całego kraju, gdzie ujawniono znaczne ilości pieniędzy w różnych walutach, 10 sztuk amunicji, 63 gramy amfetaminy, 9 gramów haszyszu, a także nielegalne papierosy i krajankę tytoniową - dodała.

 

Liderem grupy był 30-letni mieszkaniec Kalisza, który decydował m.in. o miejscach produkcji papierosów, cenie ich zakupu i sprzedaży oraz o sposobie transportu i dystrybucji na terytorium Niemiec.

 

"Dziuple" na terenie całego kraju


- W trakcie działań ujawniono, że na terenie całego kraju grupa posiadała tzw. dziuple, w których nielegalnie, przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn produkowano papierosy. Następnie TIR-ami papierosy transportowano do Niemiec - podkreśliła Pikor i dodała, że cała sprawa rozpoczęła się od wykrycia jednej z "dziupli" na Podkarpaciu.

 

- Funkcjonariusze z Medyki wykryli tę „dziuplę” i po nitce do kłębka rozpracowana została cała grupa. Zajęło to w sumie 18 miesięcy - zaznaczyła rzeczniczka BOSG.

 

Usłyszeli zarzuty


Podejrzanym przedstawiono zarzuty: kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzuty posiadania narkotyków i przestępstw karnoskarbowych, w tym m.in. wprowadzenia do obrotu nie mniej niż 1,4 mln paczek papierosów różnych marek o łącznej wartości ponad 18,8 mln złotych.

 

Wobec podejrzanych prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu m.in. dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

 

W działaniach prowadzonych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej z Przemyśla poza funkcjonariuszami z BOSG udział brali funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Nadwiślańskiego OSG, Karpackiego OSG, Podlaskiego OSG oraz Nadbużańskiego OSG.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie