Uszkodzonych 45 grobów i pomników nagrobnych. Zniszczenia na Cmentarzu Powązkowskim po nawałnicach

Polska

- Na cmentarzu jest wiele powalonych drzew, wyrwanych z korzeniami. Jest także wiele konarów, wiszących na koronach drzew i stwarzających zagrożenie dla odwiedzających cmentarz - powiedział w piątek ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej. To efekt przechodzących nad Polską burz.

Zaapelował do odwiedzających Cmentarz Powązkowski o chwilowe wstrzymanie wizyt. - Administrator cmentarza oszacował, że przez co najmniej 7 najbliższych dni trwało będzie eliminowanie zagrożeń i szacowanie strat po ostatnich burzach. Widzimy jaka jest pogoda - większe lub mniejsze nawałnice mogą się powtórzyć - podkreślił.

 

- Niestety, choć szacunki dopiero się zaczęły, już teraz wiemy, że 45 grobów i pomników nagrobnych zostało uszkodzonych. Wśród nich są także te zabytkowe. Szacowanie tych strat potrwa jeszcze przez tydzień - dodał.

 

Zarządca cmentarza na Starych Powązkach apeluje, by przez tydzień nie wchodzić na jego teren. Nawałnica, jaka przeszła w czwartek nad Warszawą, połamała drzewa, które wciąż mogą stanowić zagrożenie - poinformował w komunikacie dyrektor zarządu Cmentarza Powązkowskiego ks. Marek Gałęziewski.

 

Ponad 6 tys. interwencji

 

W czwartek strażacy interweniowali 6329 razy w związku z opadami deszczu, burzami i wichurami - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. W akcjach uczestniczyło prawie 29 tys. strażaków PSP i OSP. Sześć osób zostało rannych, w tym dwóch strażaków. Najwięcej interwencji strażacy mieli w woj. mazowieckim - 3141, w woj. lubelskim 586 i na Podlasiu - 499.

 

Frątczak podał, że w całej Polsce zostało uszkodzonych lub zerwanych 468 dachów, w tym 279 na budynkach mieszkalnych. Strażacy usunęli także 5065 połamanych przez wiatr drzew oraz wypompowywali wodę z zalanych budynków.

 

IMGW ostrzega

 

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie północna Skandynawia i Półwysep Iberyjski znajdą się w zasięgu wyżów. Przeważający obszar Polski będzie pod wpływem stopniowo wypełniającego się niżu znad Bałtyku, jedynie na krańcach południowo-wschodnich zaznaczy się wpływ płytkiego niżu znad Karpat Południowych i związanego z nim pofalowanego frontu.

 

Pozostajemy w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie