Sojusz Pamięci o Holokauście popiera polskie działania ws. "polskich obozów"

Polska
Sojusz Pamięci o Holokauście popiera polskie działania ws. "polskich obozów"
Pixabay.com/bady

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście poparł działania polskiego rządu, które mają na celu wykluczenie z publikacji na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej wadliwych kodów pamięci takich jak "polskie obozy śmierci" - poinformował MSZ.

Sojusz skupia 31 państw. Celem jego działalności jest wspieranie liderów politycznych i społecznych w działaniach edukacyjnych, upamiętniających oraz badawczych nad Holokaustem.

 

Podczas plenarnego posiedzenia w czwartek w Genewie Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) przyjął stanowisko wyrażające poparcie dla działań rządu RP, zmierzających do wykluczenia z publikacji i publicznego dyskursu na temat zagłady ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej wadliwych kodów pamięci, takich jak "polskie obozy" czy "polskie obozy śmierci" - poinformował resort spraw zagranicznych w piątkowym komunikacie.

 

"Działanie wymierzone przeciwko zniekształcaniu prawdy o Holokauście"


"Sojusz wezwał do zaprzestania używania tych nieprawdziwych określeń w odniesieniu do miejsc związanych z prześladowaniem i mordowaniem Żydów przez nazistowskie Niemcy na okupowanych ziemiach polskich" - czytamy.

 

"Z satysfakcją przyjmujemy stanowisko wyrażone przez IHRA jako działanie wymierzone przeciwko zniekształcaniu prawdy o Holokauście i rozmywaniu odpowiedzialności za tę straszliwą zbrodnię, która spoczywa na nazistowskich Niemczech" - oświadczyło MSZ.

 

"Wadliwe kody pamięci"


Resort podkreślił, że stanowisko jest "wynikiem działań polskiej dyplomacji, w szczególności polskiej delegacji w IHRA złożonej z przedstawicieli instytucji rządowych, muzealnych, badawczych i naukowych, oraz zaangażowania w dialog ze społecznością międzynarodową w celu promowania pełnej prawdy o Holokauście, opartej na rzetelnych i otwartych badaniach historycznych".

 

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w tym także polskie placówki za granicą, podejmują nieustanne działania mające na celu doprowadzenie do wykluczenia z dyskusji na temat Holokaustu określeń uznawanych za wadliwe kody pamięci" - zaznaczył resort.

 

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) jest organizacją międzyrządową utworzoną w 1998 r. Jej celem jest mobilizowanie i koordynowanie wsparcia ze strony liderów politycznych i społecznych dla edukacji, podtrzymywania pamięci oraz prowadzenia badań naukowych o Holokauście na szczeblach krajowym i międzynarodowym. IHRA skupia 31 państw członkowskich oraz jedenaście państw-obserwatorów. Polska jest członkiem IHRA od 1999 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie