Piłkarze reprezentacji Niemiec młodzieżowymi mistrzami Europy. W finale w Krakowie pokonali Hiszpanię 1:0

Polska
Piłkarze reprezentacji Niemiec młodzieżowymi mistrzami Europy. W finale w Krakowie pokonali Hiszpanię 1:0
PAP/Jacek Bednarczyk

Piłkarze reprezentacji Niemiec zostali mistrzami Europy do lat 21. W piątkowym finale rozgrywanego w Polsce turnieju pokonali w Krakowie Hiszpanię 1:0 (1:0). Zwycięską bramkę w pierwszej połowie zdobył Mitchell Weiser. To drugi tytuł Niemców w historii, poprzednio triumfowali w 2009 roku.

Niemcy nie ukrywali, że w finale będą musieli maksymalnie uprzykrzyć życie rywalom, by ci nie rozwinęli swoich skrzydeł w ofensywie. Dlatego ze strony naszych zachodnich sąsiadów mogliśmy spodziewać się głównie zmasowanej defensywy i kontrataków. - Będziemy trzymać się naszej filozofii, ale też dopasujemy się do naszych przeciwników - mówi trener Niemców Stefan Kuntz. Hiszpania liczyła z kolei na kolejny fantastyczny mecz jednej z gwiazd - Saul i Asensio byli jedynymi piłkarzami, którzy na turnieju w Polsce zaliczyli już po hat-tricku.

 

Kluczowa bramka dla losów finału


Co zrobić jednak, gdy Saul w akcji ofensywnej po raz pierwszy widziany jest po godzinie gry? I oddaje wtedy pierwszy celny strzał dla Hiszpanii? Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego w finale zostali spacyfikowani przez żelaznych Niemców i każda ich akcja była duszona w zarodku. Za każdym razem przy będącym przy piłce Hiszpanie było dwóch rywali, którzy skutecznie odbierali rywalom ochotę do gry.


A że Niemcy w 40. minucie za sprawą Mitchella Weisera wyszli na prowadzenie, to mogli łatwo kontrolować mecz. Weiser dostał świetne dośrodkowanie od Toliana i ładnym uderzeniem przelobował Kepę. Ta bramka okazała się kluczowa dla losów finału, a im bliżej było końca spotkania, to nasi zachodni sąsiedzi grali coraz dojrzalej. Ostatecznie jedno trafienie dało Niemcom złoto i drugi tytuł w historii. Poprzednio triumfowali w 2009 roku.

 

Mistrzostwa Europy U21

 

Mistrzostwa Europy do lat 21 są rozgrywane pod egidą UEFA od 1978 roku. Do 1992 roku finał składał się z dwóch meczów.


Do 2015 roku turniej odbywał się z udziałem ośmiu drużyn. Początkowo rywalizowano w systemie pucharowym (od ćwierćfinałów). Od 2000 roku drużyny tworzyły dwie czterozespołowe grupy.


Od 2007 roku impreza jest rozgrywana w latach nieparzystych.

 

Po raz pierwszy 12 drużyn


W tym roku w Polsce po raz pierwszy w finałowym turnieju młodzieżowych mistrzostw Europy wzięło udział 12 drużyn. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy po cztery zespoły; do półfinałów awansowali zwycięzcy grup (Anglia, Hiszpania, Włochy) oraz najlepsza drużyna z drugich miejsc (Niemcy).


W turnieju, choć nazwa brzmi U-21, wystąpili piłkarze nawet z rocznika 1994. Liczy się bowiem wiek w momencie rozpoczynania kwalifikacji.

 

PAP, polsatsport.pl

grz/psl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie