Piesi i rowerzyści mogą do końca roku korzystać z przejścia granicznego w Dołhobyczowie

Polska
Piesi i rowerzyści mogą do końca roku korzystać z przejścia granicznego w Dołhobyczowie
Wikipedia.org/Pece

Ruch pieszych i rowerzystów na przejściu granicznym z Ukrainą w Dołhobyczowie (Lubelskie) zostanie przedłużony do końca tego roku - poinformował w piątek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Dariusz Sienicki. Przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy pieszo lub na rowerze w ramach pilotażu odbywa się w Dołhobyczowie od 1 lipca 2015 r. Pierwotnie pilotaż miał trwać sześć miesięcy,

- Pilotażowy ruch pieszy na przejściu granicznym Dołhobyczów - Uhrynów zostanie przedłużony do 31 grudnia 2017 r. - podał Sienicki w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej NOSG.


"Realizacja tego pilotażowego programu odpraw granicznych w ruchu pieszym jest możliwa dzięki porozumieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej z Szefem Służby Granicznej Ukrainy, zawartego na podstawie art. 9 pkt. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 18 maja 1992 r." - głosi komunikat.

 

Jedyne przejście z Ukrainą w Lubelskiem


Dołhobyczów jest jedynym przejściem z Ukrainą w Lubelskiem, przez które można przekroczyć granicę pieszo bądź rowerem. Na taki sposób przekraczania granicy jest duże zapotrzebowanie.


- Pieszych w Dołhobyczowie jest ostatnio około 1,6 tys. na dobę, pół roku temu było 1 tys. osób na dobę. To głównie obywatele Ukrainy udający się do Polski na zakupy. W sezonie letnim na Ukrainę jadą z Polski grupy rowerzystów - powiedział PAP Sienicki.


Przejście w Dołhobyczowie jest w całości położone po polskiej stronie granicy, kontroli dokonują w tym miejscu zarówno polskie jak i ukraińskie służby graniczne. Dla ruchu pieszych i rowerzystów Straż Graniczna przystosowała prowizorycznie jeden pasów, przeznaczony pierwotnie dla autokarów.

 

Specjalny pas odpraw planowany w 2019 r.


Docelowym rozwiązaniem dla umożliwienia ruchu pieszego i rowerowego ma być wybudowanie specjalnego pasa odpraw. - Wojewoda lubelski planuje w przyszłorocznym budżecie środki na projekt infrastruktury przejścia dla pieszych w Dołhobyczowie. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do MSWiA. Budowa prawdopodobnie byłaby możliwa w 2019 r. - powiedział rzecznik wojewody Radosław  Brzózka.


Drogowe przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów, zostało uruchomione w 2014 r. Powstało, aby odciążyć sąsiednie przejścia na Ukrainę w Hrebennem i Zosinie, z których korzysta wielu podróżnych udających się do Lwowa. Przejście położone jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844 prowadzącej od granicy do Chełma i Hrubieszowa; po stronie ukraińskiej najbliższym miastem, oddalonym około 20 km od granicy, jest Sokal.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie