Bundestag przyznał homoseksualistom prawo do małżeństwa. Merkel głosowała przeciwko

Świat

Bundestag przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. Za projektem ustawy zmieniającej odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego głosowało w piątek 393 posłów SPD, Lewicy I Zielonych oraz część deputowanych CDU/CSU.

Przeciwko ustawie głosowało 226 posłów z klubu CDU/CSU. Cztery osoby wstrzymały się. W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów.

 

- Otwarcie instytucji małżeństwa jest ważnym społeczno-politycznym postępem, na który wielu ludzi w tym kraju długo czekało - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas debaty w parlamencie. - W małżeństwie decydująca nie jest płeć, lecz gotowość do odpowiedzialności za związek - zaznaczył polityk SPD.

 

- Zgodnie z własnym sumieniem nigdy nie podpiszę niczego, co jest małżeństwem dla wszystkich - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder.

 

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że głosowała przeciwko.

 

Po zmianie paragraf 1353 brzmi: "Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci".

 

Pary homoseksualne mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Mają też szereg przywilejów dotyczących m.in. spraw spadkowych i wspólnego rozliczania podatków. Na całkowite zrównanie ich związków z małżeństwem, w tym na adopcję dzieci, do zeszłego poniedziałku Merkel nie wyrażała zgody.

 

PAP, Fot: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie