Biuro TK: były ambasador dyskredytuje prezes Trybunału

Polska
Biuro TK: były ambasador dyskredytuje prezes Trybunału
Polsat News

Prezes TK Julia Przyłębska jest "dyskredytowana" przez byłego ambasadora RP w Niemczech Andrzeja Byrta - podkreśla w oświadczeniu przesłanym PAP Biuro Trybunału. Wypowiedzi Byrta nt. prezes TK Biuro uznaje za "niezrozumiałe".

Biuro TK wydało oświadczenie w nawiązaniu do piątkowego wywiadu z Byrtem, byłym ambasadorem w Republice Federalnej w Niemiec i we Francji, opublikowanego na łamach regionalnego dziennika Polska Głos Wielkopolski.

 

Wcześniej rekomendował Przyłębską

 

Biuro informuje, że w grudniu 2000 roku ówczesny Ambasador RFN Andrzej Byrt (dokument z 22 Grudnia 2000 r.) w opinii na temat kompetencji zawodowych Julii Przyłębskiej wystawionej na zakończenie jej pracy w Ambasadzie RFN napisał m.in., że: "Pani Julia Przyłębska była oddanym w swej pracy wysokiej klasy specjalistą - prawnikiem, dociekliwym autorem bardzo skomplikowanych opracowań prawnych, gotowym do podjęcia dodatkowych obowiązków, w tym przekraczających zwyczajowy czas pracy".

 

Ponadto - czytamy w oświadczeniu - Andrzej Byrt napisał w 2000 r., że "może rekomendować Julię Przyłębską do samodzielnych, kierowniczych stanowisk w sądownictwie krajowym, na wszystkich szczeblach administracji publicznej oraz w dalszej pracy w polskiej dyplomacji na placówkach zagranicznych w Unii Europejskiej".

 

Biuro przypomina, że opinia ta była składana przez Prezes Julię Przyłębską do Sądu Okręgowego w Poznaniu w 2001 r., podczas starań o ponowne zatrudnienie w sądownictwie po kilkuletniej przerwie na pracę w dyplomacji.

 

"Nie nadaje się" na funkcję prezes TK

 

"Wobec powyższych faktów zupełnie niezrozumiałe są słowa p. A. Byrta z dzisiejszego wywiadu prasowego" - czytamy w oświadczeniu. Biuro Trybunału Konstytucyjnego informuje, że "jest to kolejny przejaw dyskredytowania Prezes Julii Przyłębskiej przez Pana Andrzeja Byrta".

 

W oświadczeniu jest przytoczona rozmowa z maja Byrta z portalem Onet. Stwierdził m.in., że Prezes Julia Przyłębska "się na tę funkcję (Prezesa TK - red.) zupełnie nie nadaje. Na inne może tak, ale na tę- nie. Mówię to po prawie 8 latach przyglądania się jej pracy podczas podwójnego jej pobytu na placówce dyplomatycznej w Niemczech".

 

Byrt w piątkowym wywiadzie dla dziennika Polska Głos Wielkopolski opowiada m.in. o współpracy na placówce z obecnym ambasadorem w Niemczech Andrzejem Przyłębskim. Jak zaznaczył, Przyłębski pełnił funkcję szefa wydziału nauki i kultury. Dodaje, że jego żona - obecna prezes TK - Julia Przyłębska pracowała wówczas w konsulacie.

 

"Nie dorastała do pracy w sądzie okręgowym"

 

Byrt odpowiedział na pytanie, czy jest zadowolony z owoców jej pracy w Niemczech.

 

- Panią Julię Przyłębską zabrałem do Berlina na jej prośbę, gdzie przyjęła funkcję radcy prawnego zajmującego się głównie sprawami tzw. kadrowymi w ambasadzie. Potem także zaangażowana została do organizacyjnego przygotowania negocjacji na temat odszkodowań dla pracowników przymusowych w III Rzeszy - podkreślił.

 

Byrt ocenił też pracę Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Pani Przyłębska w wielu zajęciach była dobra, szczególnie w jej pracy w konsulacie w Kolonii. Wiemy dzisiaj z mediów, że po jej pierwszym pobycie w Niemczech i po jej powrocie do Poznania powoływana w takich przypadkach merytoryczna komisja sądownicza negatywnie oceniła jej zdolność ferowania kompetentnych wyroków i nie rekomendowała jej powrotu do pracy w sądownictwie w Poznaniu. I niechaj to wystarczy za odpowiedź na Pani pytanie - powiedział.

 

- Jeśli - zdaniem przecież nie kapturowej, lecz oficjalnej komisji profesjonalistów - kompetencyjnie miała nie dorastać do pracy w sądzie okręgowym, to jak mogła zostać prezesem Trybunału Konstytucyjnego? - dodał.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie