Biały Dom zamierza sprzedać Tajwanowi uzbrojenie o wartości 1,42 mld dolarów

Świat
Biały Dom zamierza sprzedać Tajwanowi uzbrojenie o wartości 1,42 mld dolarów
PAP/EPA/MILITARY NEWS AGENCY / HANDOUT HANDOUT
Dowódca armnii tajwańskiej gen. Wang Shin-lun odbiera 30 śmiglowców Apache AH-64E, zakupionych do obrony przed ewentualnych atakiem z Chin.

Departament Stanu powiadomił w czwartek Kongres o zamiarze sprzedaży uzbrojenia Tajwanowi. Siedem kontraktów opiewa na sumę 1,42 mld dol. - podała rzeczniczka DS, Heather Nauert. W ocenie ambasadora ChRL w USA jest to sprzeczne z duchem porozumienia Xi-Trump.

- Administracja formalnie powiadomiła Kongres o siedmiu umowach sprzedaży broni - zaznaczyła Nauert, dodając, że "kontrakty zbrojeniowe mają wzmocnić zdolność Tajwanu do utrzymania niezbędnego poziomu samoobrony".

 

W ocenie rzeczniczki sprzedaż uzbrojenia Tajwanowi w niczym nie zmienia polityki Stanów Zjednoczonych wobec Chin i nie przekreśla poparcia Waszyngtonu dla koncepcji "jednych Chin".

 

Optymizmu przedstawicielki Białego Domu nie podziela ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, Cui Tiankai. Podczas przyjęcia wydanego w czwartek w ambasadzie ChRL w Waszyngtonie, dyplomata oświadczył, że "decyzja o nałożeniu amerykańskich sankcji na niektóre z chińskich firm, a przede wszystkim - sprzedaż broni Tajwanowi, to działania, które z całą pewnością zachwieją wzajemnym zaufaniem, jakie udało się zbudować obu stronom; stoi to również w sprzeczności z duchem porozumień z Mar-a-Lago" na Florydzie, gdzie, w rezydencji prezydenta Donalda Trumpa, w kwietniu, miało miejsce spotkanie na szczycie prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy ChRL Xi Jinpinga.

 

Sankcje za pomoc przy północnokoreańskim programie nuklearnym


Zgodnie z informacją udzieloną przez Heather Nauert Tajwan zakupi w USA nie tylko uzbrojenie, ale również towary i usługi techniczne związane z obsługą radaru wczesnego ostrzegania, a także systemu wykorzystującego amerykańskie naddźwiękowe pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia (AGM-88 HARM) służące do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej oraz komponenty do produkcji torped i pocisków balistycznych.

 

Poprzedni tak duży kontrakt zbrojeniowy został zrealizowany w grudniu 2015 r., gdy ówczesny prezydent USA Barack Obama ogłosił sprzedaż uzbrojenia Tajwanowi na łączną sumę 1,83 mld dol. - pisze w komentarzu agencja Reutera.

 

Reuters przypomina jednocześnie, że również w czwartek Biały Dom podjął decyzję o nałożeniu sankcji na dwóch obywateli ChRL i chińską firmę transportową za pomoc przy północnokoreańskim programie nuklearnym i rakietowym. Stany Zjednoczone oskarżyły też chiński bank o pranie pieniędzy dla reżimu w Pjongjangu.

 

Jak poinformowało amerykańskie ministerstwo finansów (skarbu), chodzi o Bank of Dandong oraz firmę Dalian Global Unity Shipping Co Ltd. Dwaj obywatele Chin objęci sankcjami to: Sun Wei i Li Hong Ri.

 

"Trump coraz bardziej zawiedziony polityką Pekinu"


W ocenie komentatorów w USA decyzje te wskazują, że prezydent Donald Trump jest rozczarowany bezczynnością władz w Pekinie, gdy chodzi o wywarcie nacisku na Koreę Północną, co obiecał mu prezydent Xi. Mimo dobrego klimatu podczas rozmów w kwietniu na Florydzie, "Trump wydaje się być coraz bardziej zawiedziony polityką Pekinu w tym, co dotyczy Korei Płn. i handlu światowego" - pisze Reuters.

 

Decyzje te służą też zapewne wywarciu presji na Pekin przed spotkaniem Trumpa z Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 - spekuluje Reuters. O tym, że do takiego spotkania dojdzie zapewnił w czwartek doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster.

W grudniu krótko po zwycięstwie w wyborach Trump wywołał gniew w Pekinie, odbierając telefon z gratulacjami od prezydent Tajwanu Caj In-Weng. Chiny uznają Tajwan, który w 1949 r. oddzielił się od Chin kontynentalnych, za jedną ze swoich prowincji i źle patrzą na jakikolwiek oficjalny kontakt między wyspą a innymi krajami. USA przestrzegały dotąd "polityki jednych Chin" - trzy chińsko-amerykańskie komunikaty były podwaliną normalizacji stosunków między obu krajami.

 

Amerykańska ustawa o relacjach z Tajwanem została natomiast przyjęta przez Kongres w 1979 r. po nawiązaniu przez USA stosunków dyplomatycznych z Pekinem. Według jej postanowień Stany Zjednoczone zobowiązują się bronić wyspy w razie ataku Chin kontynentalnych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie