Bardzo zaraźliwa odmiana ptasiej grypy we Francji. Resort rolnictwa potwierdza

Świat
Bardzo zaraźliwa odmiana ptasiej grypy we Francji. Resort rolnictwa potwierdza
Wikimedia.org/Brosen

Na farmie w gminie Brillon, w departamencie Nord na północy Francji, odnotowano przypadek bardzo zaraźliwej odmiany ptasiej grypy; podjęto kroki by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa H5N8 - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo rolnictwa.

"Strefy ochrony i nadzoru zostały ustanowione w promieniu od trzech do 10 km od farmy i w strefach tych zakazany jest transport wszystkich zagrożonych zwierząt, by jak najszybciej zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa" - głosi komunikat resortu.


Przypadek zarażenia wirusem H5N8 stwierdzono w miejscowości położonej zaledwie 15 km od innego ogniska choroby, które w czerwcu wykryto na zachodzie Belgii w mieście Tournai. Od początku czerwca w Belgii odnotowano 11 przypadków ptasiej grypy.

 

Od września 2016 roku przypadki zarażenia wirusem odnotowano w 40 krajach


W styczniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że jest w stanie najwyższej gotowości z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Od września 2016 roku przypadki zarażenia wirusem odnotowano w 40 krajach.


Sytuacja pogorszyła się w grudniu 2016 roku, kiedy odnotowano nagły i gwałtowny wzrost zachorowań. Z tego powodu WHO zwróciła się do wszystkich krajów, by  wykrywały oraz jak najszybciej informowały o przypadkach ptasiej grypy.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie