5 tys. zł grzywny dla sędziego z Kluczborka za seksualne napastowanie podwładnej

Polska
5 tys. zł grzywny dla sędziego z Kluczborka za seksualne napastowanie podwładnej
Polsat News

Karę grzywny w wysokości 5 tys. zł oraz wypłatę 5 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej wymierzył w piątek Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach sędziemu Jacka Sz. z Kluczborka, oskarżonemu o seksualne napastowanie swojej asystentki. Wyrok nie jest prawomocny.

Jak poinformowała wiceprezes Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach Patrycja Reichel, sędzia Sądu Rejonowego w Kluczborku Jacek Sz. został uznany za winnego na mocy art. 217 par. 1 Kodeksu Karnego, który mówi o naruszaniu nietykalności cielesnej człowieka. Wiceprezes dodała, że sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

 

Jacek Sz. został uznany za winnego tego, że w latach 2010-2011, będąc sędzią Sądu Rejonowego w Kluczborku kilkakrotnie naruszył nietykalność cielesną swojej asystentki poprzez dotykanie jej w miejscach intymnych wbrew jej woli oraz doprowadzanie jej przemocą do poddania się innym czynnościom seksualnym.

 

Dodatkowe 5 tys. zadośćuczynienia dla poszkodowanej

 

Wiceprezes Reichel podała, że Jackowi Sz. wymierzono karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej takiej stawki na kwotę 50 zł. Łącznie daje to 5 tys. zł. - Jednocześnie orzeczono wobec oskarżonego obowiązek zadośćuczynienia pokrzywdzonej za doznaną krzywdę poprzez uiszczenie na jej rzecz kwoty 5 tys. zł - podała wiceprezes.

 

Prokurator Marek Gorzkowicz z prowadzącej sprawę Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze powiedział, że prokuratura będzie składać wniosek o uzasadnienie wyroku i po zapoznaniu się z nim zdecyduje o ewentualnej apelacji.

 

Druga sprawa sędziego

 

Sprawa sędziego toczy się po raz drugi. Wcześniej Sąd Rejonowy w Tarnowskich Góry uniewinnił sędziego, jednak Sąd Okręgowy w Gliwicach uchylił zaskarżony przez prokuraturę i poszkodowaną wyrok i przekazał do ponownego rozpatrzenia w Tarnowskich Górach.

 

Rzecznik Sądu Okręgowego w Opolu Daniel Kliś poinformował PAP, że sędzia Jacek Sz. jest zawieszony w czynnościach, a jego pensja została obniżona o 50 proc. - Dyscyplinarne postępowanie zostało zawieszone aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego - dodał rzecznik.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie