"Zbyt wysoki poziom izolacji". Breivik skarży Norwegię do Strasburga

Świat
"Zbyt wysoki poziom izolacji". Breivik skarży Norwegię do Strasburga
Wikimedia.org/Paalso
Wyspa Utøya, gdzie Bravik zabił 69 uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy

Anders Behring Breivik, który obecnie używa nazwiska Fjotolf Hansen, skarży rząd norweski przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. - Istotą skargi jest zbyt wysoki poziom izolacji, a ta izolacja trwa już od dłuższego czasu - wyjaśnia adwokat zamachowca Øystein Storrvik. Breivik, zamachowiec, który w 2011 r. na wyspie Utøya i w Oslo zabił 77 osób, odsiaduje wyrok 21 lat więzienia.

Breivik skarży się nie tylko na nadmierną izolację, ale twierdzi również, że jego korespondencja jest cenzurowana przez służby. Przed norweskim sądem dowodził, że wielokrotnie poddawano go kontrolom osobistym nago, budzono w nocy, a pracownicy więzienia skuwali go zbyt często kajdankami.

 

"Zdrowie psychiczne osadzonego zagrożone"

 

Adwokaci skazanego na 21 lat więzienia zamachowca uważają, że skarga jest zasadna, gdyż wysoki poziom izolacji jest niebezpieczny dla zdrowia psychicznego ich klienta.

 

Izolacja Breivika od innych więźniów trwa od niemal sześciu lat; w tym czasie nie spotkał się on z żadną osobą, która nie byłaby pracownikiem lub współpracownikiem więzienia. 

 

Oskarżenie na 13 stronach

 

Breivik zapowiedział skargę do Strasburga, gdy Norweski Sąd Najwyższy odrzucił jego apelację - pozwał państwo za łamanie jego praw człowieka w więzieniu.

 

Oskarżenie przygotowane przez adwokatów Breivik liczy 13 stron i odwołuje się do wcześniejszych spraw w Trybunale Praw Człowieka, w których skazani za przestępstwa podobnej rangi przebywali w lepszych warunkach i mogli kontaktować się z innymi ludźmi.

 

nrk.no

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie