Wojewoda mazowiecki stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia

Polska
Wojewoda mazowiecki stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia
Polsat News
Prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie zastępcze za Radę Miejską w Radomiu, w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Poinformowano o tym na czwartkowej konferencji prasowej.

Podstawą wygaszenia mandatu są ustalenia wynikające z zakończonego postępowania wyjaśniającego, prowadzonego po otrzymaniu zawiadomienia CBA o naruszeniu przez prezydenta Radomia tzw. ustawy antykorupcyjnej.

 

Według CBA Witkowski naruszył przepisy, bo przez kilka miesięcy, będąc prezydentem miasta, jednocześnie zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent Radomia oświadczał wielokrotnie, że nie naruszył ustawy antykorupcyjnej, bo udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był Skarb Państwa.

 

"Obowiązkiem wojewody było podjęcie działań w tej sprawie"

 

Radomscy radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu prezydenta Radomia. W takiej sytuacji w ubiegłym tygodniu poinformowano z zamiarze wydania w tej sprawie przez wojewodą mazowieckiego zarządzenia zastępczego za Radę Miejską Radomia.

 

- Obowiązkiem wojewody było podjęcie działań w tej sprawie - powiedział wojewoda mazowiecki na czwartkowej konferencji prasowej. Sipiera podkreślał, że jest to działanie prawne, a nie polityczne. - Wojewoda jest w zakresie wyboru politykiem, ale nie w działaniach formalno-prawnych, tam tylko obowiązuje przepis prawny, niezależnie od jakiejkolwiek barwy politycznej - dodał.

 

Sipiera stwierdził, że "polski ustawodawca tak skonstruował działania antykorupcyjne, żeby osobom pełniącym funkcje z wyboru, czy to radnym, wójtom, burmistrzom, prezydentom uniemożliwić sprzeczność interesów".

 

"Nie uzurpuję sobie prawa, żeby za sąd decydować"

 

- Ta sprawa dotyka dużego miasta mazowieckiego. Mogę tylko powiedzieć, że bardzo z tego powodu ubolewam, że osoba pełniąca tak wysoką funkcję, literalnie nie potrafi czytać prawa i powoduje, że taki aspekt naruszenia tego prawa zaistniał - powiedział wojewoda.

 

Sipiera zaznaczył, że w państwie demokratycznym spór pomiędzy organami rozstrzyga niezawisły sąd. - Ja sobie nie uzurpuję prawa, żeby za sąd decydować. Ja, jako organ państwa muszę działać - powiedział.

 

"O tym, czy Witkowski przestanie być prezydentem zadecyduje sąd administracyjny"

 

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz podkreślił, że zarządzenie zastępcze wojewody o wygaszeniu mandatu zostało wydane, natomiast "nie oznacza to, że pan prezydent Witkowski w tym momencie przestaje być prezydentem".

 

- O tym, czy Radosław Witkowski przestanie być prezydentem Radomia zadecyduje najprawdopodobniej sąd administracyjny, a w której instancji, okaże się w toku procedowania całej sprawy - dodał.

 

Rada miejska w Radomiu oraz prezydent Radomia mogą złożyć skargę na zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni.

 

"Ewidentne złamanie prawa"

 

Sprawa wiąże się z wnioskiem CBA - według Biura Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

 

W ocenie prezydenta Radomia i jego prawników większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był jednak Skarb Państwa. Dlatego też - ich zdaniem - mógł on jako prezydent miasta jednocześnie pełnić tę funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

 

W lutym radomscy radni odrzucili wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. W kwietniu ponownie wezwał ich do tego wojewoda mazowiecki. Według niego - w przypadku Witkowskiego doszło do "ewidentnego złamania prawa". Radni jednak nie chcieli po raz drugi zajmować się tą kwestią, bo uznali że już raz zajęli stanowisko w tej sprawie.

 

W ocenie Witkowskiego decyzja wojewody ma charakter polityczny (wojewoda jest z PiS, prezydent Radomia - z PO). Witkowski zapowiedział już wcześniej, że „wyczerpie wszystkie środki prawne, którymi dysponuje, żeby wyjaśnić sytuację.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie