Stalin "wstaje z grobu pod pretekstem zachowania pamięci o zwycięstwie". Rosyjskie media o "pełzającej restalinizacji"

Świat
Stalin "wstaje z grobu pod pretekstem zachowania pamięci o zwycięstwie". Rosyjskie media o "pełzającej restalinizacji"
Flickr/Violator1/CC BY-ND 2.0

W dzisiejszej Rosji Józef Stalin "wstaje z grobu pod pretekstem zachowania pamięci o zwycięstwie" nad hitlerowskimi Niemcami, a temu "pośmiertnemu przyjściu" dyktatora towarzyszy "odbudowywanie w kraju odpowiedniej atmosfery" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Dziennik komentuje w ten sposób w czwartkowym artykule redakcyjnym informację o niedawnym przywróceniu w gmachu Moskiewskiej Państwowej Akademii Prawniczej tablicy upamiętniającej wystąpienie w niej Józefa Stalina z odczytem w 1924 roku.

 

Gazeta wskazuje, że protest podniosła liberalna inteligencja, a pod petycją w internecie w sprawie usunięcia tablicy zebrano dotąd 7 tys. podpisów.

 

"Ten apel niknie na tle licznych kampanii za ustawianiem popiersi i pomników Stalina w wielu miastach i siołach Rosji" - zauważa "NG". Jak dodaje, "wieść o upamiętniającej (Stalina) tablicy nie jest jedyną w kronice pełzającej restalinizacji; tylko w ciągu kilku ostatnich dni aktywiści w Barnaule i Nowosybirsku zwrócili się z wnioskami o ustawienie pomników komunistycznego wodza".

 

"Niektórzy aktywiści otwarcie narzucają na ramiona całej Rosji stalinowski szynel"


"Pośmiertnemu przyjściu Stalina towarzyszy odbudowywanie w kraju odpowiedniej atmosfery. Pojawiają się propozycje wprowadzenia w szkołach lekcji wychowania politycznego, sporządzania czarnych list wrogów narodu rosyjskiego. Obywatele - według sondaży - coraz silniej odczuwają zagrożenie ze strony obcych państw, w tym tych, które odrzuciły wspólne komunistyczne dziedzictwo" - relacjonuje "NG".

 

Dziś Stalin - według określenia dziennika - "wstaje z grobu pod pretekstem zachowania pamięci o zwycięstwie w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (w Rosji określa się tak lata 1941-45 podczas II wojny światowej, gdy ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej – red.). Ale też, jak dodaje "NG", "niektórzy aktywiści otwarcie narzucają na ramiona całej Rosji stalinowski szynel".


"Tęsknota za silną ręką"

 

Dziennik odnotowuje w szczególności wypowiedź protojereja Wsiewołoda Czaplina, który przez kilkanaście lat był rzecznikiem Patriarchatu Moskiewskiego. Duchowny tłumaczy stalinizm „tęsknotą za silną ręką” i tylko zastrzega, że wódz ZSRR był bolszewikiem-bezbożnikiem - podkreśla "NG".

 

Zdaniem gazety istnieje dzisiaj szansa "stworzenia hybrydy stalinizmu i państwowego prawosławia, chociażby w postaci jego imitacji". "Możliwe jest pojawienie się w szkołach osób duchownych i wychowania politycznego, a w instytutach fizyki jądrowej - teologii; (możliwe są) cerkwie dla czekistów - to, co za Stalina wydawało się bajką, dziś staje się prawdą" - podkreśla dziennik.

 

Stalin "w ostatnim czasie coraz niespokojniej błąka się po korytarzach rosyjskiej polityki, a huk jego buciorów z brązu rozlega się na cały kraj" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie