Sąd Administracyjny oddalił skargę Zambrowa ws. sieci szkół

Polska
Sąd Administracyjny oddalił skargę Zambrowa ws. sieci szkół
Polsat News/zdj. ilustracyjne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił w czwartek skargę Zambrowa (Podlaskie) na opinię podlaskiego kuratorium ws. sieci szkół. Miasto chce do wygaszanego gimnazjum przenieść jedną z podstawówek. W ocenie sądu jest to niezgodne z prawem.

W Zambrowie, gdzie obecnie działają trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum, uchwała intencyjna ws. sieci szkół zakłada działanie trzech szkół podstawowych, ale przeniesienie siedziby jednej z nich (od września 2018 r.) do budynku wygaszanego gimnazjum.

 

Z takim rozwiązaniem nie zgodziło się Kuratorium Oświaty w Białymstoku, uważając, że przeniesienie siedziby szkoły podstawowej do działającego jeszcze gimnazjum (przestaną istnieć w 2019 r.) może się wiązać z dwuzmianowością w szkole. Władze Zambrowa opinię kuratora zaskarżyły w trybie administracyjnym do sądu.

 

W czwartek WSA w Białymstoku skargę samorządu oddalił. Jak mówił sędzia Mieczysław Markowski, w ocenie władz Zambrowa miały one prawo zastosować przepisy wprowadzające prawo oświatowe, a nie przepisy o systemie oświaty. Jednak w ocenie sądu, samorząd błędnie przywołuje te przepisy i powinien zastosować się do przepisów o likwidacji szkoły, o których mówi w swojej opinii kuratorium.

 

"Zmiana siedziby szkoły jest w istocie zmianą aktu założycielskiego szkoły"


Sędzia mówił, że kuratorium miało prawo zakwestionować zmianę siedziby szkoły, o której mowa w uchwale. - Zmiana siedziby szkoły jest w istocie zmianą aktu założycielskiego szkoły. A do tego przewidziany jest odpowiedni tryb przewidziany w prawie oświatowym - wyjaśnił sąd.

 

W ocenie sądu zmiana siedziby szkoły jest przekształceniem szkoły i w związku z tym należy zastosować odpowiednie przepisy, które nakładają na samorząd pewne obowiązki i że jest to proces rozłożony w czasie. Sędzia Markowski dodał, że jest to potrzebne m.in. do poinformowania społeczności lokalnej, dlaczego takich zmian się dokonuje.

 

Wyrok nieprawomocny


Kuratorium w swojej opinii nie zgodziło się też z rozwiązaniem zastosowanym przez samorząd, polegającym na tym, że obwód szkoły podstawowej, która ma być przeniesiona do gimnazjum, obejmuje teren całego miasta. W ocenie sądu, pomimo, że jest to jedyne gimnazjum w Zambrowie, władze miasta powinny zastosować się do przepisów prawa i uwzględnić w obwodzie ulice.

 

Wyrok jest nieprawomocny. Na jego publikacji nie było przedstawicieli Zambrowa, więc nie wiadomo, czy samorząd będzie chciał orzeczenie WSA w Białymstoku zaskarżyć.

 

Wcześniej WSA oddalił skargę gminy Zbójna (Podlaskie) dotyczącą sieci szkół. Gmina chciała, by struktura jej szkół przez rok się nie zmieniła. W ocenie sądu rozwiązanie to jest niezgodne z prawem.

 

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Do końca marca samorządy były zobowiązane do podjęcia uchwał dostosowujących sieci szkół do nowej struktury. Wiążąca była dla nich opinia kuratora w tej sprawie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie