Rebelianci z Armii Wyzwolenia Narodowego chcą zawieszenia broni

Świat
Rebelianci z Armii Wyzwolenia Narodowego chcą zawieszenia broni
PAP/EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA

Po tym, jak bojownicy Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) przekazali przedstawicielom ONZ całą broń, co oficjalnie zakończyło proces rozbrajania tej partyzantki, rebelianci Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) przekazali w środę, że także chcą zawieszenia broni z kolumbijskim rządem.

"Jeśli wszystkie strony spojrzą prawdzie w twarz i odłożą na bok realizowanie indywidualnych interesów, wówczas możemy utorować drogę do całkowitego pokoju i zawrzeć obustronny rozejm" - napisał w opublikowanym w środę liście do kolumbijskich biskupów dowódca Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN), Nicolas "Gabino" Rodriguez.

 

ELN, druga pod względem znaczenia po Rewolucyjnych Siłach Zbrojnych Kolumbii (FARC) partyzantka w kraju, od lutego prowadzi z rządem rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia trwającego ponad 50 lat konfliktu. Negocjacje są prowadzone w stolicy Ekwadoru, Quito i na razie nie przyniosły znaczących rezultatów. Mimo rozmów walki w terenie trwają.

 

Bojownicy FARC podpisali porozumienie pokojowe z rządem w Bogocie pod koniec ubiegłego roku. We wtorek, po przekazaniu oenzetowskiej misji w Kolumbii całej broni, oficjalnie dobiegł końca proces rozbrajania tej partyzantki.

 

W wyniku konfliktu wojska z FARC, ELN i innymi formacjami paramilitarnymi od połowy lat 60. zginęło w Kolumbii ponad 220 tys. ludzi.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie