Rafalska: niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszych

Polska
Rafalska: niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszych
PAP/Radek Pietruszka

- Niepokojący jest fakt rosnącej liczby przestępstw i innych pojawiających się działań prowadzonych na niekorzyść osób starszych: oszustw, nieuczciwych praktyk przedsiębiorców, nadużyć w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemocy wobec osób starszych, dyskryminacji ze względu na wiek i inne - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny w czwartek podpisała umowę z UOKiK na realizację kampanii "Bezpieczny i Aktywny Senior".

 

Rafalska przypomniała, że od grudnia 2016 r. resort rodziny i pracy realizuje kampanię informacyjną "Bezpieczny i Aktywny Senior". "Celem głównym kampanii jest podwyższenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz aktywnością osób starszych" - mówiła minister.

 

Rafalska podkreśliła, że celem polityki społecznej wobec osób starszych jest poprawa jakości życia seniorów poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi.

 

Zagwarantowanie bezpieczeństwa seniorom - mówiła minister - jest podstawowym elementem polityki społecznej wobec osób starszych.

 

"Staramy się też działać twardo"


Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreślił, że państwo powinno być "silne wobec silnych i równocześnie wspierać potrzebujących". Zwrócił uwagę, że seniorzy padają ofiarą nieuczciwych praktyk np. podczas pokazów produktu, na które są zapraszani.

 

- O to chodzi, żeby senior wyszedł z jakimś produktem lub usługą, która jest niewarta swojej ceny - mówił. Zauważył, że nierzadko materace warte 50 zł sprzedawane są seniorom za 3,5 tys. zł.

 

Dodał, że często sprzedawane są także usługi związane ze zdrowiem. - Jakiś abonament dodawany jest do garnka albo w ogóle garnków się nie sprzedaje, tylko chodzi o to, żeby podpisać umowę zdrowotną, często na kilkanaście tysięcy złotych - mówił prezes UOKiK.

 

Podkreślił, że UOKIK działa na rzecz podniesienia świadomości osób starszych, prowadząc akcje informacyjne. - Staramy się też działać twardo. W zeszłym roku wydaliśmy kilkanaście decyzji związanych ze sprzedażą produktów i usług poza lokalem. W tym po raz pierwszy urząd nałożył maksymalną karę na firmę, do 10 proc. zeszłorocznych obrotów - poinformował.

 

W ramach podpisanego w czwartek porozumienia MRPiPS i UOKiK będą m.in. wspólnie prowadzić akcje informacyjne skierowane do osób starszych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie