Przeskanują każdego. Nowe technologie Mosadu, jak dla Jamesa Bonda

Technologie

Izraelska agencja wywiadu Mosad stworzyła specjalny fundusz inwestycyjny, który ma wspomóc tworzenie nowoczesnych technik szpiegowskich rodem z filmów z Jamesem Bondem. Przy tej okazji pokazano nagranie z zastosowaniem najnowszej technologii - kobieta siedzącą w kawiarni za pomocą specjalnej soczewki w oku, skanuje podejrzane osoby.

Izraelski rząd w swoim oświadczeniu napisał, że agencja Mosad szuka nowych technologii w różnych dziedzinach - między innymi w robotyce, miniaturyzacji, a także szyfrowaniu.


- Projekt daje wolną rękę wizjonerskim wynalazcom, którzy chcą spełnić swoje marzenia. To pozwoli nam na korzystanie z ich pomysłów podczas wypełniania naszej narodowej misji. Mosad będzie finansował projekt i wynalazców, a w zamian otrzyma technologię, której potrzebuje - powiedział szef izraelskiego wywiadu Yossi Cohen. 

 

Podglądanie dokumentów i cicha praca


Izraelski wywiad szuka także sposobów na łatwiejsze podglądanie dokumentów i nowych metod cichej pracy podczas tajnych operacji.


- Przyszłość jest coraz częściej pisana przez start-upy, które zresztą w większości pochodzą z Izraela. Dzisiaj chcemy zagwarantować, że w przyszłości Mosad utrzyma swoją wyższość technologiczną nad innymi. Wszystko to dla bezpieczeństwa obywateli Izraela - zapewniał szef kancelarii premiera Izraela Eli Gruner.


W związku z rozpoczęciem projektu, który dostał nazwę Libertad, opublikowano specjalne nagranie. Przedstawia ono kobietę siedzącą w kawiarni, która używa najnowszej technologii, żeby zidentyfikować podejrzaną osobę. Wystarcza jej do tego zwykła-niezwykła soczewka kontaktowa.

 

Izraelski rząd oświadczył, że jest w stanie przeznaczyć na wsparcie projektu nawet 2 miliony szekli, czyli ponad 2 miliony złotych.

 

"Jeden mały element ekosystemu"


- To tylko jedna część. Ważna, ale to tylko jeden mały element w tym "ekosystemie". W tym "ekosystemie" jest dosłownie wszystko - oświata, przemysł, fundusze inwestycyjne - wyjaśnia ekspert ds. cyberbezpieczeństwa prof. Isaac Ben-Israel.


Zdaniem władz Izraela dzięki tej inicjatywie agencja Mosad nawiąże bezpośredni i owocny kontakt z tymi osobami, które potrafią tworzyć przełomowe rozwiązania technologiczne.

 

Reuters

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie