Premier Iraku po odbiciu meczetu ogłosił "koniec faszystowskiego kalifatu"

Świat
Premier Iraku po odbiciu meczetu ogłosił "koniec faszystowskiego kalifatu"
Reuters

Po zdobyciu przez irackie siły rządowe meczetu al-Nuri w Mosulu premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w czwartek koniec kalifatu Państwa Islamskiego (IS). Strona iracka twierdzi, że całkowite wyzwolenie Mosulu zajmie jeszcze kilka dni.

- Powrót meczetu al-Nuri do narodu irackiego oznacza koniec fałszywego kalifatu - oświadczył Abadi. Premier zapewnił, że siły irackie zamierzają "zabić lub schwytać każdego bojownika IS".

 

Rzecznik dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji do walki z IS Ryan Dillon potwierdził w czwartek postępy armii irackiej. Jego zdaniem, pod kontrolą dżihadystów pozostaje w Mosulu już tylko część Starego Miasta oraz szpital al-Dżamuri. "Iracka odwaga i determinacja oraz wsparcie ze strony koalicji doprowadzą do nieuchronnego wyzwolenia Mosulu" - napisał na Twitterze Dillon dodając, że kalifat IS "rozpada się".

 

Stolica IS w Iraku

 

Bitwa o Stare Miasto staje się najkrwawszą częścią trwającej od ośmiu miesięcy ofensywy irackich sił rządowych mającej na celu odbicie Mosulu, z którego dżihadyści uczynili stolicę IS w Iraku. Operacja wyzwalania wspierana jest z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji pod wodzą USA.

 

21 czerwca dżihadyści wysadzili w powietrze wielki meczet al-Nuri. To tam przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił 29 czerwca 2014 roku powstanie kalifatu w Iraku i Syrii.

 

Do odbicia została już tylko niewielka część Starego Miasta

 

W poniedziałek dowódca elitarnych irackich jednostek antyterrorystycznych oświadczył, że walki z IS o Mosul powinny zakończyć się w ciągu kilku dni, ponieważ armii pozostało opanowanie tylko niewielkiej części Starego Miasta, a strefa, którą realnie kontrolują jeszcze bojownicy IS, to mniej niż 2 km kwadratowe. W ostatnich dniach dżihadyści rozpoczęli jednak kontrofensywę, zajmując szpital na północ od Starego Miasta oraz przeprowadzając ataki w innych częściach Mosulu. Strona iracka rozpoczęła śledztwo mające na celu sprawdzenie w jaki sposób dżihadyści wydostali się z oblężonego Starego Miasta.

 

IS traci tereny również w Syrii; w ostatnich tygodniach rządowe wojska syryjskie kontynuują skuteczną ofensywę w kierunku kontrolowanego w części przez dżihadystów miasta Dajr-az-Zaur, a dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oblegają stolicę IS w Syrii, miasto Ar-Rakka.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie