NATO: zgoda na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu

Świat
NATO: zgoda na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu
PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Kraje NATO zgodziły się na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu i położenie nacisku na szkolenie i doradzanie wojskom afgańskim. Takie są ustalenia czwartkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Minister obrony USA Jim Mattis powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w NATO prawdopodobnie zbyt szybko ograniczyli swoją obecności wojskową w Afganistanie, ale obiecał, że działania na rzecz rozwiązania konfliktu nie ustaną.

 

- Patrząc wstecz, wydaje się nie pozostawiać wątpliwości, że wycofaliśmy nasze wojska zbyt szybko, ograniczyliśmy liczbę wojsk trochę zbyt szybko - powiedział Mattis na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony NATO.

 

"By pomóc siłom afgańskim stawić czoła talibom"

 

Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO zwiększy siły w Afganistanie nie w celu wznowienia operacji bojowych, ale po to, by bardziej pomóc siłom afgańskim, które stawiają czoła talibom.

 

- Władze wojskowe poprosiły o kilka tysięcy dodatkowych żołnierzy - powiedział rano w czwartek Stoltenberg. - Mogę potwierdzić, że zwiększymy naszą obecność w Afganistanie - dodał. Sekretarz generalny przypomniał, że NATO uczestniczy w szkoleniu afgańskich sił zbrojnych w ramach misji "Resolute Suport"; w 2014 roku Sojusz zakończył misję bojową w tym kraju.

 

Siły pod dowództwem NATO w Afganistanie liczą obecnie ok. 13 450 żołnierzy.

 

Kilka tysięcy dodatkowych żołnierzy

 

Amerykańscy dowódcy w regionie od miesięcy domagają się przysłania do Afganistanu kilku tysięcy dodatkowych wojsk, by wesprzeć afgański rząd w walce z talibami, jednak administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nie ogłosiła jeszcze w tej sprawie decyzji.

 

Według źródeł dyplomatycznych, w roku 2018 trzeba by wysłać do Afganistanu 2,5-3 tys. dodatkowych żołnierzy, by NATO mogło wywiązać się ze swojej misji w tym kraju. USA chcą wysłać do Afganistanu 3-5 tys. dodatkowych żołnierzy, a pozostali sojusznicy w sumie ok. 1,2 tys.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie