Kotiki afrykańskie przyszły na świat we wrocławskim zoo. Uczą się pływać w specjalnym brodziku

Polska
Kotiki afrykańskie przyszły na świat we wrocławskim zoo. Uczą się pływać w specjalnym brodziku
zoo.wroclaw.pl

Samiec i samiczka kotika afrykańskiego narodziły się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Ważą po osiem kilogramów i przyszły na świat w odstępie dwóch tygodni. 3 czerwca Jojo urodziła samicę, a 17 czerwca Nabi samca. Jeszcze w te wakacje będzie można je spotkać na wybiegu.

Samiczką musieli zająć się pracownicy ogrodu, ponieważ została ona odrzucona przez matkę. Jest karmiona butelką. Samczykiem matka zajmuje się bez większych problemów.

 

- Jojo niestety nie zajęła się córką, więc musieliśmy się nią zaopiekować. Chowa się dobrze, ma apetyt, lubi się bawić i rozwija się prawidłowo - mówi Paweł Borecki, opiekun kotików we wrocławskim zoo.

 

"Żłobek" z brodzikiem

 

Dla maluchów powstaje na wybiegu "żłobek". - Kotiki rodzą na brzegu i ich młode nie potrafią pływać, muszą się tego nauczyć. Nasz basen ma 3,6 mln litrów wody i nawet 4,5 metra głębokości, więc postanowiliśmy ułatwić szczeniętom naukę pływania. Od kilku dni trwały prace i powstał brodzik.  Będzie on  oddzielony od basenu póki, maluchy nie będą pływały tak jak na kotika przystało, czyli sprawnie, szybko i z gracją - mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

 

Kotiki afrykańskie zamieszkują w środowisku naturalnym ląd oraz przybrzeżne wyspy południowo-zachodniej i południowej Afryki, ale widywane są również u wybrzeży Gabonu. We wrocławskim zoo mają do dyspozycji jeden z największych basenów w Europie o pojemności 3,6 mln litrów wody. Korzystają z kamienistego  wybrzeża, skałek i półki, na których mogą odpoczywać. Dodatkowo przygotowano cztery baseny na zapleczu, które sprawdzają się, gdy są wykonywane prace techniczne na wybiegu.

 

Towarzyskie zwierzęta

 

Choć większą część życia kotiki afrykańskie spędzają w wodzie, to nie należą do wędrujących zwierząt. Ich zasięg obejmuje ok. 160 km, więc przemieszczają się głównie pomiędzy sąsiadującymi koloniami.

 

- Są to zwierzęta bardzo towarzyskie, lubiące zabawę. W środowisku naturalnym chętnie wykorzystują do tego wodorosty i kamienie. Nasze kotiki, zwłaszcza Zola, też uwielbiają zabawę, ale do tego celu wykorzystujemy specjalnie przygotowany sprzęt tzw. enrichment oraz pokazowe karmienia połączone z treningiem medycznym - opowiada Paweł Borecki, opiekun kotików we wrocławskim zoo.

 

 

Polują na pingwiny, ważą do 350 kg

 

Na dietę kotików składają się głównie ryby, którą uzupełniają kalmarami, langustami i krewetkami. W naturalnym środowisku zdarza im się polować na pingwiny przylądkowe.

 

Kotiki żyją do 25 lat. Spośród ośmiu gatunków kotików, kotik afrykański należy do największych - dorosłe samce osiągają około 2,3 m długości i masę ciała od 200 do 350 kg masy ciała, a samice dorastają do 1,7 m i nie przekraczają 120 kg.

 

polsatnews.pl

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie