Kolejny szczyt NATO latem przyszłego roku w Brukseli

Świat
Kolejny szczyt NATO latem przyszłego roku w Brukseli
PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Kolejny szczyt NATO odbędzie się latem przyszłego roku w Brukseli - poinformował w czwartek na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

- Przywódcy NATO zdecydowali w ubiegłym miesiącu, żeby zorganizować szczyt w przyszłym roku. Oczekuję, że w 2018 roku szczyt odbędzie się latem tu, w Brukseli - powiedział Stoltenberg.

 

Dopytywany przez dziennikarzy, czy może to być lipiec, odpowiedział, że państwa członkowskie uzgodniły miejsce, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do daty. - Jest szerokie poparcie dla tego, żeby szczyt odbył się w Brukseli. Musimy jeszcze podjąć formalną decyzję w sprawie daty - oświadczył Stoltenberg.

 

W Brukseli w Kwaterze Głównej NATO trwa spotkanie ministrów obrony państw NATO. Szefowie resortów obrony omawiają m.in. wdrażanie decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie dotyczących wzmocnienia polityki odstraszania i obrony.

 

"2 proc. PKB to minimum"

 

Ostatni szczyt NATO odbył się pod koniec maja w Brukseli. Wzięli w nim udział po raz pierwszy prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron. Trump wezwał wtedy państwa Sojuszu do większych wydatków obronnych. Wiele krajów wciąż za mało wydaje na wspólną obronę, 2 proc. PKB to minimum - powiedział na tym spotkaniu amerykański prezydent.

 

Przywódcy Sojuszu ustalili też na majowym szczycie, że NATO będzie kontynuowało szkolenie sił irackich i afgańskich, zwiększy wsparcie systemu rozpoznania AWACS dla koalicji przeciwko IS, nie zamierza jednak angażować się w działania bojowe. Rozmawiali też o podziale obciążeń między sojusznikami, w tym w wydatkach na obronność.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie