Iracka armia odbiła z rąk IS ruiny wielkiego meczetu w Mosulu. To tam ogłoszono powstanie kalifatu

Świat
Iracka armia odbiła z rąk IS ruiny wielkiego meczetu w Mosulu. To tam ogłoszono powstanie kalifatu
Reuters

Walcząca z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) iracka armia przejęła w czwartek zniszczony wielki meczet al-Nuri w Mosulu, w którym dokładnie trzy lata temu przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił powstanie kalifatu w Iraku i Syrii.

O przejęciu budowli poinformował dowódca irackich elitarnych jednostek antyterrorystycznych, generał Abdul Ghani al-Asadi.

 

Jest to symboliczne zwycięstwo dla irackich sił od ponad ośmiu miesięcy walczących z dżihadystami o odbicie leżącego na północy kraju Mosulu, z którego dżihadyści uczynili stolicę tzw. Państwa Islamskiego w Iraku.

 

Wysadzili świątynię w powietrze

 

W zeszłym tygodniu otoczeni przez siły irackie bojownicy IS wysadzili w powietrze tę świątynię, charakterystyczną ze względu na pochylony minaret. O zniszczenie zabytkowego meczetu IS oskarżyło lotnictwo amerykańskie.

 

Proklamowanie kalifatu, które miało miejsce w meczecie al-Nuri 29 czerwca 2014 r. roku podczas piątkowych modłów, było jedynym znanym publicznym wystąpieniem al-Bagdadiego.

 

Kontrolują mniej niż 2 km2

 

W poniedziałek gen. al-Asadi w rozmowie z Reuterem oświadczył, że walki z IS o Mosul powinny zakończyć się w ciągu kilku dni, ponieważ armii pozostało opanowanie tylko niewielkiej części Starego Miasta, a strefa, którą realnie kontrolują jeszcze bojownicy IS, to mniej niż 2 km kwadratowe.

 

Bitwa o Stare Miasto jest najkrwawszą częścią trwającej od ośmiu miesięcy ofensywy; sieć wąskich uliczek utrudnia tam działania bojowe. Operacja wspierana jest z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji antydżihadystycznej dowodzonej przez USA.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie