Egzamin teoretyczny ważny tylko przez rok. Projekt zmian przepisów dla kandydatów na kierowców

Polska
Egzamin teoretyczny ważny tylko przez rok. Projekt zmian przepisów dla kandydatów na kierowców
Polsat News

Kandydaci na kierowców, którzy zdali już teorię, będą musieli zaliczyć egzamin praktyczny w ciągu roku. Jeżeli tego nie zrobią, czeka ich ponowny sprawdzian teoretyczny. Obecne przepisy pozwalają podchodzić do egzaminu z jazdy w dowolnym czasie. Projekt zmian w ustawie został już skierowany do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

- Obecnie często zdarza się, że kandydat na kierowcę zwleka z zaliczeniem egzaminu praktycznego - powiedział polsatnews.pl Dariusz Chyćko, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów i członek zespołu doradczego przy ministrze infrastruktury.

 

Podkreślił, że w tym czasie przepisy mogą się zmieniać, a przyszli kierowcy bardzo często nie śledzą zmian na bieżąco. - Kiedy po długim czasie podchodzą do egzaminu praktycznego, ich wiedza często jest już nieaktualna - podkreśla Chyćko, który jest autorem pomysłu.

 

Z doświadczonym kierowcą bez prawa jazdy

 

W projekcie jest m.in. zapis, że zanim kandydat trafi na egzamin praktyczny będzie mógł uczestniczyć w jazdach w ruchu drogowym z opiekunem.

  

- Będzie mógł skorzystać z kilku jazd, bez prawa jazdy, ale z uczestnictwem takiej właśnie osoby doświadczonej, prywatnym pojazdem. Ten nowy przepis jest pewną jaskółką, która umożliwi rozszerzenie kompetencji kandydata na kierowcę - powiedział Chyćko.

 

Dodał, że chodzi o to, by m.in. przyszły kierowca wypracował w sobie umiejętność obserwacji ruchu drogowego z uczestnictwem innego kierowcy i rozszerzał swoje kompetencje wyniesione z kursu.

 

- To są oddzielne umiejętności, które w całości składają się na potencjał młodego kierowcy - powiedział Chyćko w Tok FM.

 

polsatnews.pl, tok.fm

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie