ECTC: 1650 dżihadystów, którzy walczyli w IS, powróciło do Europy

Świat
ECTC: 1650 dżihadystów, którzy walczyli w IS, powróciło do Europy
Flickr/Day Donaldson/CC BY 2.0

Według danych Europejskiego Centrum Antyterrorystycznego (ECTC) w szeregi Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii zaciągnęło się ok. 5 tys. mieszkańców państw europejskich, z których 1650 powróciło, chociaż powroty te są mniej liczne niż przewidywano.

Kierujący ETCT pułkownik hiszpańskiej Guardia Civil Manuel Navarrete, występując w czwartek na kursie zorganizowanym pod Madrytem przez Fundację Ofiar Terroryzmu, zwrócił uwagę na świetne przygotowanie wojskowe dżihadystów powracających do Europy.

 

Same zaś powroty byłych bojowników do krajów ich zamieszkania w Europie stanowią, jak podkreślił, "dowód porażek, jakie ponosi terroryzm w Iraku i Syrii".

 

Znaczna część spośród tych, którzy powrócili do Europy, została według danych ETCT "zatrzymana bądź jest kontrolowana w krajach, do których przybyli".

 

Powroty te są jednak mniej liczne, niż oczekiwali europejscy eksperci.

 

"Spontaniczne ataki" dokonywane "zaimprowizowanymi środkami"

 

Wskazując na konieczność bardzo uważnego śledzenia "przepływu elementów terrorystycznych i obserwowany ostatnio wzrost liczby kobiet i nieletnich wśród werbowanych przez organizacje terrorystyczne", płk Navarette mówił o zwiększonym napływie terrorystów do takich "zdestabilizowanych krajów", jak Libia, Somalia, Jemen, a także Indonezja.

 

Hiszpański ekspert zwrócił uwagę na nowe metody działania terrorystów, m.in. na odchodzenie od ataków dokonywanych z użyciem materiałów wybuchowych na rzecz "spontanicznych" ataków dokonywanych "zaimprowizowanymi środkami".

 

Navarette uważa za konieczne rozszerzenie współpracy europejskich sił policyjnych i organów ścigania, w których bazach danych są przechowywane dane dotyczące 6 tys. terrorystów, z krajami pozaeuropejskimi, wśród nich ze Stanami Zjednoczonymi.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie