Zawieszono wydawanie paszportów w Brazylii. Zabrakło pieniędzy

Świat
Zawieszono wydawanie paszportów w Brazylii. Zabrakło pieniędzy
Pixabay/joelfotos

W Brazylii bezterminowo zawieszono wydawanie paszportów z powodu braku funduszy. Policja federalna, która jest odpowiedzialna za sprawy paszportowe, poinformowała, że skończyły jej się przeznaczone na to środki pochodzące z budżetu.

Reuters zwraca uwagę, że rząd brazylijski boryka się z trudnościami budżetowymi oraz że dochodzi do politycznych rywalizacji o kontrolę nad kasą państwową.

 

Wydawanie paszportów zawieszono w czasie, kiedy rząd prezydenta Michela Temera usiłuje ograniczać wydatki budżetowe, by uporać się z głębokim deficytem i przyciągnąć do Brazylii więcej inwestycji zagranicznych.

 

Rząd zaproponował w środę wyasygnowanie z budżetu dodatkowych środków, mających pomóc w rozwiązaniu problemu paszportów. Do parlamentarzystów zaapelowano o zaaprobowanie tego w trybie pilnym jak najwcześniej, możliwie na początku przyszłego tygodnia.

 

Od 316 zł do 424 zł

 

Koszt uzyskania paszportu ważnego 10 lat wynosi w Brazylii od 260 reali (około 316 zł) do 350 reali (424 zł), jeśli procedura ma być przyspieszona. Wpływy z tego tytułu są przekazywane do funduszu, z którego finansowana jest część wydawania paszportów.

 

Na razie Brazylijczycy wciąż mogą składać wnioski paszportowe. Mogą też podróżować do Argentyny, Urugwaju i Paragwaju bez paszportów.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie