Od lipca miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych powinny być niebieskie

Polska
Od lipca miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych powinny być niebieskie
Mateusz Różański

Samorządy w całej Polsce malują lub odnawiają tzw. koperty, bo zgodnie z nowymi przepisami miejsca te powinny mieć niebieska nawierzchnię i wyraźny piktogram z symbolem osoby niepełnosprawnej. Niebieskie miejsca parkingowe mają być dzięki temu lepiej widoczne.

Samorządy miały dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 roku miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością powinny być niebieskie, tak jak w niektórych krajach Unii Europejskiej. Walczyli o to użytkownicy takich parkingów.

 

Lepsze oznakowanie

 

- Takie rozwiązanie pozwoli uświadomić ludziom, że te miejsca parkingowe mają służyć tylko kierowcom i pasażerom z niepełnosprawnością, którzy potrzebują zaparkować swój samochód bliżej wejścia do urzędu, szpitala czy miejsca pracy - wyjaśniaPiotr Pawłowski, prezes organizacji pożytku publicznego Integracja.

 

Samorządy próbują zdążyć przed upływem terminu. - Mimo obiektywnych trudności, czy tego, że często tzw. koperty są zajęte przez cały dzień, udaje się pomalować ich średnio 10 dziennie. Widać, że te prace postępują - mówi Magdalena Korzeniowska z Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.

 

Różne interpretacje przepisów

 

W Białymstoku drogowcy wprawdzie malują niebieską nawierzchnię na nowych miejscach parkingowych, ale stare pozostaną bez zmian. Jak tłumaczą urzędnicy, w mieście są inne oznaczenia niż przytoczone w rozporządzeniu ministerstwa, więc nie trzeba ich przemalowywać.

 

- Rozporządzenie nakłada obowiązek wyznaczenia w kolorze niebieskim miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oznakowanych znakami poziomymi P-18 „stanowisko postojowe” wraz ze znakiem P-24. Na ulicach Białegostoku oznakowanie tego typu nie jest stosowane, w związku z czym nie ma miejsc postojowych, które należy zastąpić określonymi znakami w terminie do 30 czerwca bieżącego roku - informuje Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

 

Podobnie przepisy interpretują też inne samorządy. To oznacza, że nie wszystkie miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością będą do końca czerwca w całości pomalowane na niebiesko.

 

W Polsce do korzystania ze specjalnie wyznaczonych miejsc do parkowania uprawnionych jest ponad 400 tys. osób z niepełnosprawnością.

 

polsatnews.pl

prs/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie