Były współpracownik Trumpa zarejestrował się jako "zagraniczny agent"

Świat
Były współpracownik Trumpa zarejestrował się jako "zagraniczny agent"
PAP/EPA/SHAWN THEW

Paul Manafort, b. szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa, we wtorek zarejestrował się w ministerstwie sprawiedliwości USA jako tzw. zagraniczny agent w związku z usługami doradztwa politycznego, jakie świadczył w latach 2012-14 dla ukraińskiej Partii Regionów.

W piśmie, do którego jako pierwszy dotarł dziennik "Washington Post", Manafort poinformował, że jego firma konsultingowa DMP International otrzymała ponad 17 mln dolarów za usługi świadczone w latach 2012-2014 na rzecz Partii Regionów. Znajdujące się wówczas u władzy ugrupowanie było w tamtym czasie kierowane przez prorosyjskiego, obalonego później prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

W złożonym piśmie Manafort podał, że usługi świadczone przez jego firmę dla Partii Regionów dotyczyły głównie ukraińskiej polityki wewnętrznej i miały na celu "pogłębianie politycznej i gospodarczej integracji między Ukrainą a Zachodem".

 

Dokonał rejestracji trzy lata po zakończeniu pracy

 

Rzecznik Manaforta, Jason Maloni, potwierdził w rozmowie z mediami, że Manafort rzeczywiście zarejestrował się jako zagranicznych agent (ang. foreign agent) zgodnie z wymogami prawa federalnego. Stanowi ono, że osoby reprezentujące zagraniczne interesy polityczne oraz dążące do wpływania na opinię publiczną i politykę w USA muszą zarejestrować się w ministerstwie sprawiedliwości, zanim przystąpią do tego rodzaju lobbystycznej działalności. Jak zauważa agencja AP, Manafort dokonał rejestracji trzy lata po zakończeniu pracy dla Partii Regionów.

 

Resort sprawiedliwości rzadko podejmuje kroki prawne wobec lobbystów niestosujących się do tych przepisów i często, tak jak w przypadku Manaforta, woli raczej skłonić ich do przestrzegania prawa - pisze AP. Jako zagraniczny agent zarejestrował się także zastępca Manaforta w kampanii wyborczej, Rick Gates.

 

Manafort był szefem prezydenckiej kampanii wyborczej Trumpa przez pięć miesięcy, do sierpnia ub. roku. Podał się do dymisji, gdy AP ujawniła, że wraz z Gatesem w tajemnicy pomógł Partii Regionów przekazać pieniądze dwóm waszyngtońskim firmom lobbystycznym - Mercury LCC i Podesta Group - za pośrednictwem organizacji non profit.

 

Współpraca Gatesa

 

Firma Manaforta doradzała organizacji non profit z siedzibą w Brukseli, European Centre for Modern Ukraine. W sierpniu ub. roku AP dotarła do e-maili, z których wynikało, że firma Manaforta razem z Gatesem kierowała działaniami Mercury LCC i Podesta Group, które pracowały na rzecz European Centre.

 

Z tej korespondencji wynikało, że Gates pomagał lobbystom z Mercury LCC umawiać spotkania między wysokim przedstawicielem władz Ukrainy a członkami Kongresu USA ze wpływowych komisji zajmujących się sprawami ważnymi dla Kijowa. Gates miał też zlecić Mercury LCC i Podesta Group zbieranie informacji w USA o konkurencyjnych zabiegach lobbystycznych i nadzorował działania mające zmniejszyć sympatię dla politycznej przeciwniczki Janukowycza, Julii Tymoszenko.

 

Manafort jest jedną z kilku osób z otoczenia Trumpa, które zostały objęte śledztwem w sprawie ingerowania przez Rosję w kampanię prezydencką w 2016 roku i domniemanych powiązań współpracowników Trumpa z Moskwą.

 

W marcu były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn zarejestrował się jako zagraniczny agent w związku z usługami doradczymi, jakie świadczył w przeszłości dla tureckiego biznesmena. Jak sam mówił, ten przedsiębiorca mógł pomagać rządowi w Ankarze.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie