Z piwnicy wydobywał się przeraźliwy pisk. Rodzina jeży w pułapce

Polska
Z piwnicy wydobywał się przeraźliwy pisk. Rodzina jeży w pułapce
Komenda Miejska Policji w Łodzi

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi usłyszeli przeraźliwy pisk dochodzący z podpiwniczenia budynku. W środku była uwięziona rodzina jeży, która skryła się w stercie liści na dnie wnęki. Żeby dostać się do środka, funkcjonariusze zbili szybę prowadzącą do kryjówki ssaków. Zwierzęta trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

Na miejsce wezwano zwierzęcy patrol Straży Miejskiej Łodzi. Żeby wyciągnąć jeże z kryjówki, trzeba było zbić szybę w piwnicy. Na szczęście miejsce nie było nasłonecznione, dzięki czemu mama i troje kolczastego potomstwa były w dobrym stanie.

 

Uratowana rodzina znajduje się teraz w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy ul. Wycieczkowej w Łodzi.

 

Leśniczy: uważajmy na gniazda jeży

 

- W tej sytuacji prawdopodobnie jeże nie miały możliwości wyjścia z piwnicy. W innych zalecam jednak czujność - mówi polsatnews.pl Kamil Polański, leśniczy ds. zwierząt z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. - Co chwila trafiają do nas jeże przywożone przez osoby, które robiły porządki na działce. Jeśli jeżyca obiera bezpieczne miejsce dla młodych, to na naruszenie gniazda może zareagować stresem i zjeść swoje potomstwo. Taką sytuację mieliśmy niedawno. Udało nam się odratować jedno młode, drugie zostało zjedzone - opowiada.

 

W sytuacji znalezienia gniazda z młodymi jeżami najlepiej odczekać co najmniej trzy-cztery tygodnie, aż potomstwo jeżycy się usamodzielni i dopiero wtedy interweniować.

 

Leśniczy dodaje, że ludzie, przywożą do Ośrodka także dorosłe jeże w dobrej wierze - np. nie chcą, żeby zostały przejechane przez samochód.

 

- Tymczasem może być to sytuacja patowa - np. trafi do nas samica, która właśnie karmi młode - ostrzega. - Wtedy prosimy o odwiezienie zwierząt z powrotem. Jeśli jeż wybrał sobie życie miejskie, to zostawmy go na miejscu  - radzi.

 

Jeże, które trafiły do Ośrodka z Komendy Miejskiej Policji zostaną teraz przebadane, a młode odchowane. Później zostaną wypuszczone najpewniej do pobliskiego lasu.

 

polsatnews.pl

 

mta/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie