Rząd za zwiększeniem wydatków na obronność. Co najmniej 2,5 proc. PKB do 2030 r.

Polska
Rząd za zwiększeniem wydatków na obronność. Co najmniej 2,5 proc. PKB do 2030 r.
Polsat News

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy zwiększającej liczebność sił zbrojnych i wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do roku 2030 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Przedłożony przez ministra obrony projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz ustawy Prawo zamówień publicznych zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB. Ma on być odnoszony do PKB z tego samego roku, a nie do PKB z roku poprzedniego.

 

Wydatki na obronność mają w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r.

 

"Zwiększenie zdolności państwa do obrony"


CIR przypomniało, że oznacza to realizację przez Polskę ustaleń państw NATO podjętych na szczycie w Newport w 2014 r., a potwierdzonych w 2016 r. na szczycie w Warszawie oraz wypełnienie deklaracji polskich rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych do 2 proc. PKB (liczonych wg metodologii NATO, tj. w odniesieniu do budżetu roku bieżącego).

 

"Pozwoli to na zwiększenie zdolności państwa do obrony oraz przeciwstawienia się agresji ze strony innych krajów, w tym zdolności do odstraszania oraz przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i w cyberprzestrzeni" - ocenił rząd.

 

"Wydolny system ochrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej"


Ponadto zwiększenie wydatków obronnych ma umożliwić reorganizację struktury i systemu dowodzenia sił zbrojnych, doskonalenie narodowego planowania obronnego na szczeblu strategicznym. Zwiększone środki mają pozwolić na modernizację techniczną "przy aktywnym zaangażowaniu polskiego przemysłu obronnego".

 

"Stworzony zostanie wydolny system ochrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej. Dojdzie do zintegrowania Wojsk Obrony Terytorialnej z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych. Wzrost wydatków na obronność jest także konieczny w kontekście sojuszniczego zaangażowania w obronę tzw. wschodniej flanki NATO" - podano w komunikacie CIR.

 

Zwiększenie stanu etatowego Sił Zbrojnych RP


Projekt nowelizacji zakłada zwiększenie stanu etatowego Sił Zbrojnych RP do 200 tys. żołnierzy. "Obecnie obowiązujący limit  (150 tys. stanowisk) jest niewystarczający, zważywszy na formowanie się WOT" - zaznaczyło CIR. W ramach nowego limitu nie więcej niż 130 tys. etatów ma być przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych.

 

Znowelizowane przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Projekt zakładający zwiększenie wydatków obronnych i liczebność armii został opublikowany w kwietniu. Według szacunków projektodawców, zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie