PSL złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

Polska
PSL złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa
Polsat News

Posłowie PSL złożyli we wtorek w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Zarzucają mu, że prowadzi "szkodliwą politykę na polskiej wsi, ukazującą bezczynność i bezradność".

Pod wnioskiem o wotum nieufności, oprócz ludowców, podpisali się także politycy Platformy Obywatelskiej. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł PSL Mirosław Maliszewski - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

- Oczekujemy od marszałka Sejmu, że Sejm zajmie się wnioskiem jak najszybciej, musi się to odbyć jeszcze przed wakacjami - mówił Kosiniak-Kamysz. - Polska wieś w czasie żniw musi być bezpieczna, musi polskim obszarem odpowiedzialnym za rolnictwo i rozwój polskiej wsi zarządzać odpowiedzialna osoba - dodał.

 

"Liczne zaniedbania i przewinienia"

 

- Liczymy, że pani premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński staną po stronie polskiej wsi i zakończą ten sen zimowy ministra Jurgiela - oświadczył.

 

Politycy w swoim wniosku wskazują "liczne zaniedbania i przewinienia" ministra rolnictwa. Zarzuty, jakie stawiają dotyczą m.in. zaniedbań w obszarze rozwoju wsi i polskiego rolnictwa.

 

Politycy podnoszą kwestię "skandalicznej" - w ich ocenie - ustawy o sprzedaży ziemi. Ich zdaniem ustawa w "medialnych" założeniach miała wprowadzać preferencyjny system nabywania ziemi dla rolników, a - co podkreślają wnioskodawcy - w rzeczywistości zrównała proces nabywania ziemi polskich rolników z cudzoziemcami. - Problematyczny jest nawet proces dziedziczenia ziemi - dodają.

 

Innym zarzutem ludowców jest podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników. - Politycy PiS podnosząc wiek emerytalny rolnikom do odpowiednio 60 i 65 lat złamali swoje obietnice wyborcze, wystąpili ponadto przeciw prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który opowiadał się za utrzymaniem wcześniejszych emerytur rolniczych - podkreślają.

 

"Niedziałający system ubezpieczeń rolnych"

 

Politycy PSL wskazują także na liczne zmiany kadrowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po których - zdaniem ludowców - "powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą, która nie posiada wymaganych kwalifikacji". Podkreślają, że ARiMR ma poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, co z tym związane, zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników.

 

Zdaniem wnioskodawców, Jurgiel dopuścił się też zaniedbań w związku ze sprawą "niedziałającego systemu ubezpieczeń rolnych". Jak uzasadniają, do chwili obecnej nie zostały wprowadzone rozwiązania gwarantujące stabilne dochody w rolnictwie. "Kiedy zostaną wprowadzone rozwiązania chroniące ciężką pracę rolników? Kiedy ministerstwo podejmie prace nad tak istotnym projektem? Przede wszystkim co z podwojeniem wysokości dopłat bezpośrednich dla rolników?" - dopytują.

 

We wniosku wskazywane jest także podpisanie umowy o wolnym handlu miedzy Unią Europejską a Kanadą (CETA). W ocenie ludowców, szef resortu rolnictwa nie zadbał należycie o interesy polskich konsumentów i "przez milczącą zgodę naraził Polskę na wprowadzenie żywności genetycznie modyfikowanej".

 

Brak odszkodowań dla sadowników po przymrozkach

 

Ponadto wśród zastrzeżeń ludowców, wymieniona zostały też: embargo na rynki wschodnie oraz mały ruch graniczny, nierozwiązany temat szkód łowieckich, brak odszkodowań dla sadowników po przymrozkach, czy zgoda polskiego rządu na zwiększenie bezcłowego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

 

Politycy wskazują też, że zmiany kadrowe w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim wywołują chaos organizacyjny i stawiają pod dużym znakiem zapytania jej przyszłość. W ich ocenie to "przykład rozmontowania światowej klasy instytucji". Według polityków, Jurgiel dopuścił się też zaniedbań w związku ze sprawą występowania przypadków afrykańskiego pomoru świń (AFS).

 

"W związku z prowadzeniem szkodliwej polityki na polskiej wsi, ukazującej bezczynność - bezradność - beznadziejność ministra, podpisani posłowie składają wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela" - zaznaczono.

 

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie