Playlista zabitego 13-latka ostrzega rowerzystów na światłach

Świat
Playlista zabitego 13-latka ostrzega rowerzystów na światłach
Pixabay

Rowerzyści przejeżdżający na światłach przez ulicę Collsingel w Rotterdamie będą słyszeć piosenkę z playlisty 13-latka, który zginął pod kołami samochodu, bo nie zauważył auta słuchając muzyki na smartfonie. Specjalna sygnalizacja w holenderskim mieście będzie co dwa miesiące instalowana na innych przejściach.

13-letni Tommy-Boy Kulkens zginął w sierpniu 2015 roku. Przejeżdżając przez skrzyżowanie wybierał piosenki na przyjęcie urodzinowe siostry. Potrącił go śmiertelnie samochód.


Dwaj studenci z rotterdamskiej Willem de Kooning Academie, Carlijn Bijlsma i Tom Sibma, opracowali sygnalizację świetlną, która ostrzega przed korzystaniem ze smartfonu podczas jazdy rowerem.

 

"P(l)ay Attention"


Po dojechaniu do świateł, gdy chcemy, by sygnalizacja zmieniła się na "zielone", rowerzysta musi nacisnąć przycisk. Na sygnalizatorze pojawia się wówczas komunikat: "Naciśnij przycisk następnego utworu. Tommy Boy Kulkens zginął na rowerze. Słuchał muzyki w swoim telefonie. Teraz możesz wysłuchać jego playlisty. P(l)ay Attention". Nastepnie rozbrzmiewa jedna z piosenek, które na playliście miał 13-latek w czasie tragicznego wypadku.


Studentów w realizacji pomysłu wspierał ojciec zabitego nastolatka, który od czasu tragedii zaangażował się w działania na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów.


openrotterdam.nl, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie