Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dla czworga Polaków

Polska
Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dla czworga Polaków
yadvashem.org

Czterej obywatele Polski zostali pośmiertnie odznaczeni medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata; ceremonia wręczenia odznaczeń odbędzie się w piątek - poinformowała we wtorek Ambasada Izraela w Warszawie.

Osoby pośmiertnie odznaczone to: dr Adam Janik z Ujazd nad Trzcianą (woj. małopolskie), Maria i Wincenty Kwiatkowscy z Przeworska (woj. podkarpackie) oraz Bronisława Porwit z Krakowa. W piątek, 30 czerwca, medale i dyplomy honorowe Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata trafią do trzech polskich rodzin; wręczy je ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. W ceremonii oprócz rodzin osób odznaczonych tytułem będą brali udział sami ocaleni. Honorowymi gośćmi uroczystości będą przewodniczący Knessetu Yuli Edelstein oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa Izraela.

 

Kilkadziesiąt tysięcy uratowanych Żydów


Według szacunków historyków co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało podczas II wojny pomocy Żydom, za co wówczas groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

 

Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom "Żegota". Ponad 6 tys. z nich zostało za to uhonorowanych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie