Głosowanie ws. "małżeństw dla wszystkich" w tym tygodniu w Bundestagu

Świat
Głosowanie ws. "małżeństw dla wszystkich" w tym tygodniu w Bundestagu
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz powiedział we wtorek, że na posiedzeniu Bundestagu w tym tygodniu jego partia doprowadzi do głosowania nad projektem ustawy o otwarciu instytucji małżeństwa dla homoseksualistów.

- Wprowadzimy projekt ustawy autorstwa landu Nadrenia-Palatynat do porządku obrad i zobaczymy, czy chadecy posłuchają swojej kanclerz - powiedział Schulz na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - Nie ma co odwlekać tej sprawy, możemy podjąć decyzję w tym tygodniu - dodał.

 

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann poinformował, że rano złożył przedstawicielom klubu CDU/CSU propozycję rozszerzenia porządku obrad o ten punkt, jednak została ona początkowo odrzucona.

 

"To pomysł nowoczesny i słuszny"

 

- Jesteśmy całkowicie przekonani, że małżeństwo dla wszystkich jest pomysłem nowoczesnym i słusznym, który musi zostać zrealizowany, i zrobimy to w tym tygodniu - powiedział Oppermann. - O możliwości zawarcia małżeństwa nie powinna decydować płeć, lecz chęć bycia w trwałym związku i gotowość do ponoszenia odpowiedzialności. A jeśli tak jest, to osoby te muszą mieć możliwość pobrania się - tłumaczył polityk SPD.

 

W tym tygodniu Bundestag zbiera się po raz ostatni w tej kadencji.

 

Obowiązująca do końca kadencji we wrześniu 2017 roku umowa koalicyjna rządu CDU/CSU i SPD nie przewiduje zrównania związków homoseksualnych z małżeństwami heteroseksualnymi. Ofensywa SPD w tej kwestii jest reakcją na nieoczekiwane wycofanie się kanclerz Angeli Merkel ze sprzeciwu wobec projektu małżeństwa dla wszystkich. Szefowa rządu zapowiedziała w poniedziałek, że pozwoli, by posłowie jej partii głosowali w tej kwestii zgodnie ze swoim sumieniem.

 

Podczas dyskusji zorganizowanej w Berlinie przez redakcję czasopisma dla kobiet "Brigitte" Merkel powiedziała, że chciałaby, aby decyzja w sprawie małżeństw homoseksualnych była "raczej decyzją podjętą zgodnie z sumieniem niż wynikiem decyzji przeforsowanej przez nią w oparciu o dyscyplinę partyjną". Z jej wypowiedzi wynikało, że myśli o rozwiązaniu tego problemu w następnej kadencji, po wyborach do Bundestagu 24 września.

 

"Niszczenie ostatnich konserwatywnych wartości"

 

Chrześcijańscy demokraci byli dotąd jedynym ugrupowaniem w Bundestagu sprzeciwiającym się małżeństwom homoseksualnym. Jak pisze agencja dpa, zapowiedź zmiany polityki wobec związków jednopłciowych spotkała się w CDU/CSU z krytyką ze strony części posłów.

 

Peter Ramsauer (CSU) ostrzegł szefową partii przed "niszczeniem ostatnich konserwatywnych wartości". - Jestem przeciwny temu, by Bundestag zajmował się tą sprawą - powiedział. Michael Kretschmer (CDU) wyraził pogląd, że obecna sytuacja prawna jest dobra i pozwala wszystkim obywatelom na godne życie.

 

Pary homoseksualne w Niemczech mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Od tego czasu przyznano im wiele przywilejów w prawie spadkowym czy podatkowym. Nadal nie mogą jednak adoptować dzieci.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie