Rosja odwołuje swojego ambasadora w USA

Świat
Rosja odwołuje swojego ambasadora w USA
Wikipedia.com/Минеева Ю

Rosja odwołuje swojego ambasadora w USA Siergieja Kislaka, jednego z bohaterów skandalu wokół ingerencji Kremla w wybory w USA - podał portal BuzzFeed powołując się na trzy źródła bliskie sprawie. Kislak był szefem rosyjskiej misji dyplomatycznej od 2008 r.

Na razie nie podano dokładnej daty odejścia Kislaka ze stanowiska. Wiadomo, że na 11 lipca zaplanowano pożegnalne przyjęcie dla ambasadora - poinformował BuzzFeed.

 

66-letni Kislak - według informacji medialnych - był kandydatem Rosji na stanowisko szefa nowej struktury w ramach ONZ, biura ds. walki z terroryzmem. Jednak to stanowisko, jak podał w ubiegłym tygodniu ONZ, zostało już zaoferowane innemu dyplomacie Władimirowi Woronkowowi.

 

Z osobą Kislaka związane są kontrowersje dotyczące kontaktów osób z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. W lutym Michael Flynn musiał zrezygnować z funkcji doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, kiedy wyszło na jaw, że zataił przed wiceprezydentem USA Mike’iem Pence’em szczegóły swoich rozmów z Kislakiem. Następnie prokurator generalny USA Jeff Sessions przyznał, choć wcześniej temu zaprzeczał, iż dwukrotnie spotkał się z rosyjskim ambasadorem podczas kampanii wyborczej.

 

Czterogwiazdkowy generał kandydatem na ambasadora

 

Agencja Reutera i dziennik "Washington Post" podały a maju, że w grudniu 2016 roku, a więc jeszcze przed zaprzysiężeniem Trumpa na prezydenta, Jared Kushner, zięć i jeden z najbardziej zaufanych doradców prezydenta USA, uczestniczył w spotkaniu z rosyjskim ambasadorem w sprawie ustanowienia nieoficjalnego kanału komunikacji między zespołem Trumpa a Rosją. Według "New York Timesa" kanał komunikacji miał służyć omawianiu m.in. spraw związanych z wojną w Syrii, ale ostatecznie nigdy nie powstał.

 

Jared Kushner nie wymienił kontaktów z Kislakiem, gdy wypełniał formularz w celu uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa. Certyfikat ten pozwala na dostęp do ściśle tajnych materiałów rządowych.

 

W maju MSZ Rosji przedłożyło parlamentowi kandydaturę nowego ambasadora Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie, dotychczasowego wiceministra spraw zagranicznych Anatolija Antonowa. Wcześniej Antonow był wiceministrem obrony Rosji. Odpowiadał za kwestie międzynarodowej współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej.

 

O tym, że Antonow, czterogwiazdkowy generał, jest rozpatrywany jako kandydat na nowego ambasadora Federacji Rosyjskiej w USA, media rosyjskie informowały jeszcze na początku roku, jednak sam zainteresowany i jego współpracownicy zaprzeczali tym doniesieniom.

 

Antonow uważany jest za zwolennika twardej linii w polityce wobec krajów zachodnich.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie