Przyłębska: prawdopodobne postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK w stanie spoczynku

Polska
Przyłębska: prawdopodobne postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK w stanie spoczynku
Polsat News

Prawdopodobnie będzie prowadzone postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK w stanie spoczynku - zapowiedziała w poniedziałek prezes TK Julia Przyłębska. Jak wyjaśniła, sprawa ma związek z udziałem sędziego TK w wiecu politycznym.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego była pytana w TVP o możliwość prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego lub sędziów w stanie spoczynku, "którzy angażują się wiece polityczne".

 

- Sytuacja w tej chwili jest taka, że przygotowywałam wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec jednego z sędziów, ale w międzyczasie zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające przez inny organ. W związku z tym tutaj będziemy czekali na decyzje podjęte przez ten organ - powiedziała prezes TK, nie precyzując, o jaką sprawę chodzi.

 

Zapowiedziała, że będzie prowadzone postępowania wobec sędziego TK w stanie spoczynku. - Co do zachowania sędziego w stanie spoczynku, to jest rzeczywiście przypadek, w którym sędzia uczestniczył w politycznym wiecu. To już nie mówimy o przedstawianiu swoich poglądów tylko po prostu (o) politycznym wiecu. Toteż tutaj będzie prawdopodobnie postępowanie prowadzone, dlatego, że wpłynął taki wniosek i ja muszę na to zareagować - mówiła sędzia Przyłębska.

 

Na pytanie dziennikarki, czy chodzi o byłego prezesa TK Jerzego Stępnia, odpowiedziała: "Dopóki postępowanie nie jest wszczęte (...) nie chciałabym mówić o niczym" .

 

Przed kilkoma tygodniami media podawały, że prezes TK Julia Przyłębska miała napisać list do Stępnia, "żeby wytłumaczył się z uczestnictwa" w Marszu Wolności, zorganizowanym 6 maja przez Platformę Obywatelską.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie