Nie lubisz siedzieć obok kobiety? To już wyłącznie twój problem. Linie lotnicze wycofują kontrowersyjny przepis

Świat
Nie lubisz siedzieć obok kobiety? To już wyłącznie twój problem. Linie lotnicze wycofują kontrowersyjny przepis
Wikimedia.org/Oren Rozen

Izraelskie lotnicze El Al nie będą już mogły przesadzać kobiet na życzenie ultraortodoksyjnych Żydów, którzy mogli do tej pory decydować, czy chcą siedzieć obok nich - zapadł wyroku sądu w Jerozolimie w sprawie o dyskryminację stosowaną przez przewoźnika. Z pozwem wystąpiła 83-letnia Renee Rabinowitz, która została poproszona o zmianę miejsca, by nie "urazić" siedzącego obok niej ortodoksa.

Mężczyzna, który odmówił siedzenia obok kobiety, tłumaczył, że zakazuje tego Tora. Zażądał, by znaleźć dla niej nowe miejsce. Kobieta siedziała w klasie biznes w czasie lotu El Al z Newark do Tel Awiwu, gdy o zmianę miejsca poprosiła ją stewardessa. Rabinowitz zgodziła się, by nie robić dodatkowej awantury, ale i tak złożyła pozew do sądu.

 

Loty opóźnione a nawet odwoływane

 

Religijni ortodoksi są poważnym problemem dla izraelskiego przewoźnika - w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zdarzało się, gdy z powodu protestów dotyczących sąsiedztwa kobiet rejsy El Al były opóźniane (nawet o 11 godzin) lub nawet odwoływane.


W 2014 r. kilka tysięcy kobiet podpisało nawet petycję, by wydzielać ortodoksom osobne rzędy, w których za dodatkową opłatą mogliby siedzieć obok siebie. Wtedy El Al zbagatelizowało sprawę, ale w obliczu pozwu sądowego przewoźnik musiał skapitulować.

 

El Al: o zmianę sąsiada mogły też prosić kobiety


Przedstawiciele linii El Al tłumaczyli się, że polityka linii nie jest dyskryminacyjna, bo o zmianę płci osoby siedzącej obok może poprosić zarówno kobieta jak i mężczyzna. Według izraelskiego przewoźnika to identyczna sytuacja, gdy np. ktoś domaga się, by zmienić mu miejsce, bo przeszkadza tej osobie płacz małego dziecka.


Sąd orzekł jednak, że linia lotnicza w żadnej sytuacji nie ma prawa prosić pasażera, by zmienił miejsce, ponieważ jego lub jej sąsiadowi przeszkadza płeć osoby siedzącej obok. Jeśli zaś ortodoksowi przeszkadza płeć drugiej osoby, powinien sam poprosić o zamianę miejsca lub poszukać osoby, która będzie chciała się z nim zamienić.

 

Odszkodowanie i zmiana polityki


Renee Rabinowitz wygrała też ponad 1800 dolarów odszkodowania. El Al ma 45 dni na zmianę swojej polityki, ale już zapowiedział, że niezwłocznie zacznie realizować werdykt sądu.

 

fly4free.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie