Kilka gdańskich gimnazjów wydało nieważne świadectwa. Brakowało nowych oznaczeń

Polska
Kilka gdańskich gimnazjów wydało nieważne świadectwa. Brakowało nowych oznaczeń
PAP/Wojciech Pacewicz

W kilku gdańskich szkołach uczniom wydano nieaktualne świadectwa. Kuratorium Oświaty w Gdańsku zapewnia, że skala zjawiska jest niewielka i szkoły od razu zaczęły wymianę dokumentów na poprawne.

W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w życie weszły nowe wzory świadectw. Przez niedopatrzenie niektórzy wychowawcy klas wydrukowali stare wersje dokumentu.

 

- Zdarzył się ludzki błąd, przy drukowaniu zaznaczono nieaktualny wzór świadectw - powiedziała polsatnews.pl Monika Kończyk, pomorska kurator Oświaty.

 

Kurator zaznaczyła, że szkoły, od razu po otrzymaniu informacji o błędach, podjęły odpowiednie działania. Już w piątek po południu część uczniów otrzymała nowe, poprawne egzemplarze świadectw. Pozostali mogli odebrać aktualną wersję dokumentu dzisiaj.

 

Polska Rama Kwalifikacji

 

Wszystko ma związek z wprowadzeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji. Jest to system, który umożliwia uczniom określenie swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz pozwala przedstawić kwalifikacje w sposób zrozumiały dla pracodawców na europejskim rynku pracy. Absolwenci gimnazjów na świadectwie powinni znaleźć oznaczenie "PRK II", a uczniowie kończący szkołę średnią "PRK III".

 

Błąd w przypadku świadectw wydanych przez gdańskie szkoły polegał na niewłaściwym symbolu umieszonym w lewym dolnym rogu pierwszej strony  świadectwa. W przypadku klas kończących gimnazja jest aż sześć wzorów świadectw i w poprawnej wersji powinny wyglądać tak: MEN-1/13b/2 lub MEN-1/13b-w/2 lub MEN-1/14b/2 lub MEN-1/15b/2 lub MEN-I/16-SZ/2 lub MEN-I/16a-SZ/2.

 

Jeśli w lewym dolnym rogu świadectwa ukończenia gimnazjum znajduje się inny symbol niż jeden z podanych wyżej - oznacza to konieczność wymiany świadectwa. Szczególną uwagę na oznaczenie powinni zwrócić przede wszystkim absolwenci gimnazjów, którzy będą ubiegać się o przyjęcie do szkół średnich. W procesie rekrutacji wymagany jest aktualny format świadectwa.

 

Poprawny wzór świadectwa 2017Kuratorium Oświaty w Gdańsku
Poprawny wzór świadectwa 2017

 

Poprawny wzór świadectwa 2017Kuratorium Oświaty w Gdańsku
Poprawny wzór świadectwa 2017

polsatnews.pl

kar/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie