Duda: wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek

Polska
Duda: wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek
PAP/Tomasz Wojtasik

Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie).

Prezydent mówił, że Ostrzeszów zawsze był polskim miastem, niezależnie od biegu historii. - Był nim właśnie dzięki wam, (...) to zawsze było polskie miasto, nawet w czasie zaboru pruskiego, nawet wtedy, kiedy Polski nie było na mapie, tutaj zawsze pamiętaliście o Polsce i zawsze kultywowaliście polskość - zwrócił się do mieszkańców miasta dziękując im za taką postawę.

 

Mówił także o solidarności mieszkańców Ostrzeszowa. - W moim przekonaniu to właśnie ta solidarność buduje pomyślność państwa. Chciałbym, aby w całej Polsce była tak rozumiana i tak budowana solidarność, żeby wszędzie tak dbano o tę małą ojczyznę, po to, żeby poprzez to budować także tę wielką, czyli pomyślność Rzeczypospolitej - powiedział prezydent.

 

- Ja jako prezydent Rzeczypospolitej także staram się brać udział w budowie Rzeczypospolitej tej silnej, takiej, o jaką walczyły pokolenia naszych przodków i o jaką myśmy, współczesne pokolenia walczyli w 1989 roku - dodał.

 

Zaznaczył, że uchwalona 20 lat temu konstytucja ma swoje niedostatki. Jednym z nich - mówił prezydent - było to, że nie uchroniła Polaków przed podwyższeniem wieku emerytalnego.

 

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy, w jego przekonaniu, "okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny kończy się, czas na nową konstytucję". Dlatego - dodał - chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości referendum ws. nowej konstytucji.

 

Debata ze stowarzyszeniami i związkami zawodowymi

 

- Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć - mówił.

 

Apelował też o udział w referendum. - Chciałbym, aby na podstawie wyników referendum eksperci przygotowali nową konstytucję, według waszych wskazań - oświadczył prezydent.

 

Podkreślił, że wierzy, iż "nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej". - Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym - powiedział prezydent.

 

Na spotkaniu prezydenta z mieszkańcami Ostrzeszowa pojawili się także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji. Mieli ze sobą transparent z hasłem "Konstytucja", które również skandowali. Na ostrzeszowskim rynku pojawili się także przedstawiciele Klubu Prawicy Ziemi Ostrzeszowskiej z transparentem "Chcemy dobrego prawa, stop bezwolności i bezkarności".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie