"Państwo spełniacie marzenie Putina wypychając Polskę z Unii Europejskiej". Gasiuk-Pihowicz do PiS

Polska

- Wypychanie Polski z głównego nurtu integracji europejskiej, skoncentrowanie się tylko i wyłącznie na interesach krajowych poszczególnych państw, to jest marzenie Putina i państwo to marzenie spełniacie, najzwyczajniej w świecie wypychając Polskę z Unii Europejskiej - powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz w "Śniadaniu w Radiu ZET".

Goście Beaty Lubeckiej i Łukasza Konarskiego rozmawiali w studiu m.in. o relacjach Polski z Francją oraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej.

 

- Polski rząd nie ma w tej chwili żadnego mocnego sojusznika. Europa opiera się na określonych wartościach. PiS te wartości przekreśla każdego dnia - powiedział Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

 

"Polska dyplomacja zniszczyła nasze relacje praktycznie z każdym krajem"

 

- Nie macie żadnej siły na arenie międzynarodowej. Te zachowania polskiego rządu mogą spowodować, że Europa się z Polski wyprowadzi. UE będzie UE dwóch prędkości, ale nie dlatego, że tego chce prezydent Macron czy tak chce Angela Merkel, ale do tego doprowadzi polski rząd - dodał poseł PO.

 

Budka podkreślił, że "Polska, która była poważnym graczem na arenie międzynarodowej, przez 19 miesięcy stała się podmiotem, którego nikt nie traktuje poważnie". - Polska dyplomacja zniszczyła nasze relacje praktycznie z każdym krajem, łącznie z Grupą Wyszehradzką - powiedział.

 

 

- Bardzo ciekawa jest narracja i rozmowy z moimi kolegami z innych państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy powiedzieli: nikt tak nie zrujnował relacji Polski z państwami Grupy Wyszehradzkiej niż koalicja PO-PSL, kiedy zagłosowała inaczej w sprawie uchodźców niż inne kraje Grupy Wyszehradzkiej - odpowiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki (PiS).

 

- PiS ma wyjątkowy talent do psucia stosunków dyplomatycznych ze wszystkimi, z kim tylko można - powiedział z kolei Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.  

 

"Pouczanie Polaków ze strony Francuzów jest nie na miejscu"

 

Goście "Śniadania w Radiu ZET" komentowali również niedawny wywiad prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który powiedział, że "Europa nie jest supermarketem, Europa jest wspólnotą losów. Sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady. Kraje Europy, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje".

 

- Pouczanie Polaków akurat ze strony Francuzów jest nie na miejscu, dlatego, że już nie raz Francuzi mieli gwarantować nam bezpieczeństwo i zawsze wychodziło tak samo. Mamy historie, które można by przypominać i Francuzom wcale nie powinno być z tego powodu wesoło - powiedział Marek Jakubiak z Kukiz'15.

 

- Nie lekceważyłbym relacji z Francją, Przypomnę, że dzięki dobrym relacjom z Francją Polska w ubiegłej perspektywie unijnej Polska mogła wynegocjować rekordowy budżet dla rolnictwa - powiedział Zgorzelski.

 

polsatnews.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie