Libacja na służbie, problem z komornikiem i pytanie, czy rozbierać budynek - "Państwo w Państwie" odpowiada na listy widzów

Polska
Libacja na służbie, problem z komornikiem i pytanie, czy rozbierać budynek - "Państwo w Państwie" odpowiada na listy widzów
Polsat News

Setki listów tradycyjnych i maili w każdym tygodniu; ludzkie dramaty, problemy prawne i poczucie niesprawiedliwości. Jak co tydzień na wybrane przez dokumentalistów redakcji listy odpowiada adwokat - mecenas Marcin Grodzicki.

Porady prawne udzielane na łamach portalu mają charakter ogólny i nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z prawnikiem.

 

Alkohol na służbie

 

Anonimowy mail: witam, w najbliższym czasie odbędzie się impreza alkoholowa funkcjonariuszy publicznych w godzinach pracy. Czy byliby Państwo zainteresowani tą sprawą?

 

Mec. Marcin Grodzicki: spożywanie alkoholu w miejscu i w godzinach pracy, stanowi ciężkie naruszenie przepisów i może stanowić nawet podstawę dyscyplinarnego rozstania z pracownikiem. Jeżeli są to funkcjonariusze publiczni, to z pewnością mają świadomość grożących im konsekwencji. O zauważonych nieprawidłowościach, powinien Pan poinformować ich przełożonych.

 

Bezkarny komornik

 

Ewa z Aleksandrowa Kujawskiego: komornicy są bezkarni. Mimo spłaty niewielkiego zadłużenia komornik, dalej prowadził egzekucję. Ponadto podał w dwóch różnych pismach dwie różne kwoty zadłużenia. Nie wiem która jest właściwa. Z uwagi na to, że kwota nie jest duża, szkoda mi jeszcze płacić 100 zł. za złożenie skargi na komornika. Czy powinnam?

 

Mec. Marcin Grodzicki: różna kwota zadłużenia może wynikać stąd, że na przestrzeni czasu ulega ono zmianie (np. narastające odsetki). Jeżeli uważa Pani, że komornik działa nieprawidłowo, konieczne będzie niestety, wniesienie przez Panią skargi, co podlega wskazanej przez Panią opłacie.

 

Winna wypadku

 

Malwina: miałam wypadek. Przechodziłam z bratem przez ulicę i potrącił mnie samochód. Była sprawa w sądzie i uznali mnie za winną! Proszę o pomoc.

 

Mec. Marcin Grodzicki: jeżeli zapadł dopiero wyrok sądu pierwszej instancji, przysługuje Pani odwołanie do sądu wyższej instancji. Wówczas sąd ponownie zbada sprawę i być może przyzna Pani rację. Powinna Pani wytknąć w apelacji błędy, jakie Pani zdaniem sąd pierwszej instancji popełnił.

 

Kupiłem zajęty przez komornika samochód

 

Dariusz: witam, piszę do Waszego programu z prośbą o pomoc. Kupiłem auto, dostałem fakturę. Nie było tam żadnych roszczeń osób trzecich. Wkrótce ku mojemu zdziwieniu dostałem od komornika wezwanie do wydania pojazdu, ponieważ auto jak się okazało, zostało zajęte wcześniej przez komornika. Dłużnikiem okazał się poprzedni właściciel. Wysyłałem ksera faktury zakupu, że auto jest w moim posiadaniu. Ale komornik twierdzi, że nie wiadomo kiedy dłużnik sprzedał auto. Pisałem skargi na nieodpowiednie działania komornika, ale wszystkie są oddalane.

 

Mec. Marcin Grodzicki: niestety w takiej sytuacji powinien Pan wystąpić na drogę sądową o zwolnienie zajętego przedmiotu z egzekucji. Ma Pan na to czas do miesiąca od dowiedzenia się o tym, że Pana prawa zostały naruszone. W sądzie będzie Pan musiał udowodnić, że stał się Pan właścicielem przed dokonanym przez komornika zajęciem. Jeśli się jednak okaże, że kupił Pan auto już po zajęciu komorniczym, wtedy będzie Pan mógł domagać się zwrotu od osoby, która sprzedała Panu auto. W tym celu będzie Pan musiał wystąpić do sądu przeciw nieuczciwemu dłużnikowi.”

 

Urzędnicy każą rozbierać budynek  

 

Agnieszka: witam, moja mama ma problemy z nadzorem budowlanym. W 1990 roku, bez pozwolenia na budowę, postawiła budynek gospodarczy. PINB nakazał rozbiórkę budynku. Matka tego nie zrobiła, więc został wystawiony tytuł wykonawczy z karą ok. 21000 zł. Do dnia dzisiejszego kara urosła do kwoty blisko 39 000zł. Matka jest osobą starszą i bardzo schorowaną, ojciec ma już depresję i myśli samobójcze. Mam pytanie, czy w tym przypadku jest jakaś szansa na przedawnienia kary?

 

Mec. Marcin Grodzicki: Pani Agnieszko, zwracam uwagę, że samowola budowlana się nie przedawnia. Jeżeli budynek został postawiony nielegalnie nawet kilkadziesiąt lat temu, to są tylko dwie możliwości, albo zastosowanie się do nakazu rozbiórki, albo legalizacja. Legalizacja budynku oczywiście kosztuje, jednakże obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają umorzenie takiej opłaty w wyjątkowych przypadkach.

 

Urzędnicy sięgają po dane

 

"Witam, piszę anonimowo, bo jestem szeregowym pracownikiem w firmie informatycznej i nie mogę podać za dużo informacji osobowych. Przeraża mnie fakt, do czego dochodzi u nas w Państwie. My - producenci oprogramowania biznesowego, gromadzimy często na naszych serwerach dane firm, i ich wszystkie operacje księgowe... Coraz częściej Urzędy Kontroli Skarbowych wysyłają pisma z żądaniem wydania listy użytkowników, wraz z listą wszystkich operacji księgowych, listą dokumentów jaką wystawił każdy kontrahent. To pełna inwigilacja obywateli.”

 

Mec. Marcin Grodzicki: W wyjątkowych przypadkach nie tylko sąd jest uprawniony do żądania tego typu wrażliwych danych. Jednak organ, który żąda takich informacji powinien wskazać dokładną podstawę prawną swojego żądania. Pana firma na pewno ma stałą obsługę prawną i jej zarząd z pewnością konsultuje tego typu sprawy ze swoim prawnikiem.

 

"Państwo w Państwie"

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie