Exit poll: partia rządząca wygrywa wybory w Albanii

Świat
Exit poll: partia rządząca wygrywa wybory w Albanii
PAP/EPA/Malton Dibra

Według sondaży exit poll niedzielne wybory parlamentarne w Albanii wygrywa rządząca od 2013 r. Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) premiera Ediego Ramy, która zdobędzie od 45 do 49 proc. głosów.

PSSh była faworytem przedwyborczych sondaży. Najważniejszą rywalką rządzącej formacji była w wyborach prawicowa Albańska Partia Demokratyczna (PDSh).

 

Nad przebiegiem głosowania czuwało w niedzielę 3 tys. obserwatorów, w tym ponad 300 z OBWE. Komisja wyborcza zapowiedziała, że wstępne wyniki zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

 

W wyborach do jednoizbowego parlamentu, Zgromadzenia Republiki Albanii, wystartowało w niedzielę 18 ugrupowań.

 

Albańskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w komunikacie, że odnotowano kilkaset przypadków kupowania głosów lub zastraszania wyborców; resort nie podał jednak żadnych szczegółów.

 

Według wicepremier Lediny Mandiji "głosowanie przebiegło spokojnie pomimo kilku incydentów".

 

Negocjacje akcesyjne

 

Obie główne partie Albanii obiecały, że "po wyborach wspólnie poproszą" o rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - powiedział Rama.

 

Wolne, sprawiedliwe i uczciwe głosowanie uznano za jeden z warunków rozpoczęcia rozmów z Brukselą. Od czerwca 2014 roku Albania ma status kraju kandydującego do UE, o który zabiegała od 2009 roku. Jednak wejście do Wspólnoty to dla Tirany wciąż odległa perspektywa. Konieczne są też dalsze działania na rzecz walki z narkotykami, a także przeprowadzenie reformy sądownictwa.

 

52-letni premier Rama chce odnowić swój mandat i ponownie stanąć na czele rządu, by zakończyć rozpoczęte reformy i wprowadzić zmiany w administracji publicznej.

 

Przyszły rząd będzie musiał zmierzyć się z gigantycznymi wyzwaniami, nie tylko gospodarczymi. Z kraju masowo wyjeżdżają młodzi ludzi, którzy uciekają przed wysokim bezrobociem. Dotyka ono jedną trzecią z nich. Albania ma 2,9 mln obywateli, a za granicą mieszka 1,2 mln Albańczyków, co jest światowym rekordem.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie