Nie żyje francuska dziennikarka ranna w wybuchu w Mosulu

Świat
Nie żyje francuska dziennikarka ranna w wybuchu w Mosulu
Mosul, fot. Reuters

Francuska dziennikarka Veronique Robert, która została ranna w poniedziałek w wybuchu miny w Mosulu na północy Iraku, zmarła w wyniku odniesionych obrażeń - poinformowała w sobotę zrzeszająca francuskich publicznych nadawców spółka France Television.

Dziennikarka przeszła kilka operacji w stolicy Iraku Bagdadzie, a w nocy z czwartku na piątek została przetransportowana do szpitala wojskowego pod Paryżem.

 

W poniedziałkowej eksplozji zginęło dwóch kolegów Robert - francuski dziennikarz telewizyjny Stephan Villeneuve i ich iracki współpracownik Bachtijar Addad.

 

54-letnia Robert przygotowała wraz z Villeneuve reportaż dla programu "Wysłannik specjalny" na temat operacji odbijania Mosulu z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Jej ostatni reportaż ukazywał się w tygodniku "Paris Match".

 

100 tys. "ludzkich tarczy"

 

Francuscy dziennikarze i Irakijczyk towarzyszyli irackim siłom specjalnym, które biorą udział w bitwie o Mosul, stolicy tzw. Państwa Islamskiego w Iraku. Miasto jest szturmowane przez irackie wojsko od połowy października ub.r. Według ONZ ok. 100 tys. cywilów jest przetrzymywanych w Mosulu "jako ludzkie tarcze".

 

Według organizacji Reporterzy bez Granic wraz ze śmiercią Francuzów i Irakijczyka liczba dziennikarzy, którzy od 2014 roku zginęli w wyniku konfliktu w Iraku, wzrosła do 27.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie