Turcja: nie zamierzamy rewidować planów ws. bazy w Katarze

Świat
Turcja: nie zamierzamy rewidować planów ws. bazy w Katarze
Flickr/Stiftung Mercator/CC BY 2.0
Minister obrony Turcji Fikri Isik.

- Baza w Katarze należy do Turcji i zapewnia bezpieczeństwo (...) w regionie - powiedział minister obrony Turcji Fikri Isik w rozmowie ze stacją NTV. Dodał, że Turcja nie otrzymała żądania zamknięcia swej bazy wojskowej w Katarze.

Wcześniej Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn - państwa bojkotujące Katar w związku z domniemanym wspieraniem przez ten kraj terroryzmu - wysłały mu listę żądań, których spełnienie w ciągu 10 dni ma doprowadzić do zakończenia obecnego kryzysu w relacjach.

 

Wśród 13 postulatów figuruje zamknięcie telewizji Al-Dżazira, rozluźnienie stosunków z Iranem, wydanie wszystkich wskazanych terrorystów znajdujących się na katarskim terytorium, a także - zamknięcie tureckiej bazy wojskowej w Katarze.

 

Arabia Saudyjska, ZEA, Egipt i Bahrajn, które zerwały niedawno stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżają ten kraj o wspieranie terroryzmu, wywoływanie zamętu w regionie oraz zabieganie o względy Iranu. Katar zaprzecza jakimkolwiek związkom z terroryzmem.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie