Saudyjskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach w Mekce. Zatrzymano 5 osób

Świat
Saudyjskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach w Mekce. Zatrzymano 5 osób
Wikimedia Commons/Muhammad Mahdi Karim

Policja, której w piątek udało się udaremnić atak wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim (Świętym) Meczecie w Mekce, zneutralizowała potencjalnego sprawcę, który wysadził się w powietrze i aresztowała 5 innych osób - podało w piątek saudyjskie MSW.

W oświadczeniu odczytanym w państwowej telewizji Al-Arabija wskazano, że wśród aresztowanych jest jedna kobieta.

 

Mężczyzna, który planował atak, wysadził się w powietrze, gdy siły bezpieczeństwa okrążyły w piątek trzypiętrowy dom, w którym przebywał - podano w oświadczeniu ministerstwa spraw wewnętrznych.

 

Jak podaje syryjska telewizja państwowa Al-Ihbarija wybuch spowodował zawalenie się budynku. Nie pociągnęło to za sobą ofiar w ludziach, ale 11 osób - w tym 5 policjantów - odniosło rany.

 

Atak miał być wymierzony w wiernych

 

Telewizja Al-Arabija twierdzi, że atak miał być wymierzony w wiernych zgromadzonych w Wielkim (Świętym) Meczecie w Mekce, stanowiącym cel pielgrzymek muzułmanów z całego świata.

 

Według telewizji, siłom bezpieczeństwa udało się zlikwidować dwie grupy terrorystów w Mekce, a trzecią - w pobliskim portowym mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym.

 

Wielki Meczet w świętym dla muzułmanów mieście Mekka to największy meczet świata. Jego centralnym punktem jest sanktuarium Al-Kaba, najświętsze miejsce islamu, w kierunku którego wierni z całego świata zwracają się podczas modlitwy. Pobożny muzułmanin powinien raz w życiu odbyć do sanktuarium pielgrzymkę, która jest jednym z tzw. pięciu filarów islamu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie