Rybołówstwo: koniec z przekazywaniem kwot połowowych. Prezydent podpisał ustawę

Biznes
Rybołówstwo: koniec z przekazywaniem kwot połowowych. Prezydent podpisał ustawę
Pixabay.com

Andrzej Duda podpisał ustawę o rybołówstwie morskim - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Na mocy nowych przepisów armatorzy stracą możliwość przekazywania sobie tzw. indywidualnych kwot połowowych. Nowelizacja zakłada także rezygnację z tzw. kwot zbiorczych. Utrzymano jedynie możliwość przekazywania kwot połowowych przez jednego armatora pomiędzy statkami, które do niego należą.

Podczas prac nad projektem nowelizacji ustawy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił, że jej głównym celem jest zabezpieczenie środowiska naturalnego i ekosystemu Morza Bałtyckiego, które znajduje się w fatalnej kondycji.

 

Potwierdzać mają to co roku decyzjami Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej dotyczące wysokości przyznawanych kwot połowowych.

 

Zmiany w kwotach z korzyścią dla rybaków

 

- Drugim elementem jest zabezpieczenie prawidłowego i stałego funkcjonowania polskich rybaków, którzy podlegają najbardziej tym zmianom, w sposób drastyczny, bo każda zmiana kwoty połowowej wiąże się z ograniczeniem możliwości połowowych - powiedział Gróbarczyk.

 

Ogólna kwota połowowa przyznana Polsce zgodnie z przepisami UE podlega podziałowi na m.in. indywidualne kwoty połowowe, które pozwalają armatorom na prowadzenie połowów komercyjnych. Ministerstwo uważa, że indywidualne kwoty lub dni połowowe, których armatorzy nie są w stanie wykorzystać zgodnie z przepisami, powinny zostać zwrócone do dyspozycji ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa.

 

Minister dokonałby podziału takich "dodatkowych" kwot.

 

Bez zbiorczych kwot połowowych

 

Nowelizacja ustawy przewiduje także wydłużenie terminu na złożenie przez armatora wniosku o rezygnację w danym roku z części lub całości przyznanej mu indywidualnej kwoty połowowej lub dni połowowych - do 15 lipca. Obecnie taki wniosek trzeba składać do 30 czerwca.

 

Nowe przepisy przewidują też likwidację maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty zalewowej, bałtyckiej i dalekomorskiej, obejmujących statki rybackie, przy użyciu których prowadzi się rybołówstwo komercyjne na tych obszarach. Likwidacja maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty powinna przyczynić się do poszerzenia zakresu swobody działalności gospodarczej - uzasadnił resort.

 

Ustawa przewiduje także zniesienie możliwości tworzenia zbiorczych kwot połowowych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

PAP

 

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie