"Przejście oddaj pieszym". Piotr Żyła nagradzał kierowców za ustąpienie pierwszeństwa na pasach

Polska
"Przejście oddaj pieszym". Piotr Żyła nagradzał kierowców za ustąpienie pierwszeństwa na pasach
Polsat News

- Takie akcje to coś pożytecznego dla ludzi, zarówno dla kierowców, jak i pieszych (...) Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, tym bardziej, że mamy teraz okres wakacyjny. Lepiej poświęcić pięć minut niż stracić życie lub odebrać je komuś - powiedział skoczek narciarski Piotr Żyła, który w czwartek w Żorach włączył się w akcję śląskiej policji "Przejście oddaj pieszym".

Skoczek zadeklarował, że sam przestrzega przepisów ruchu drogowego. Zaznaczył, że lubi szybką jazdę, ale zaleca ją wyłącznie na torze. - Trzeba być skoncentrowanym na drodze, by bezpiecznie dojechać do celu - podkreślił.

 

W ostatnich latach na przejściach dla pieszych w woj. śląskim liczba wypadków na przejściach dla pieszych znacząco wzrasta. W 2009 r. roku na "zebrach" zginęło 18 osób, a w ubiegłym roku - już 31. Według policji, do 85 proc. takich wypadków dochodzi z winy kierowców - przez ich nieuwagę, brawurę, zbyt dużą prędkość.

 

"Próbujemy wykorzystać osoby znane publiczne, żeby promować bezpieczeństwo"


- To spowodowało, że podjęliśmy zarówno działania kontrolno-represyjne, jak i profilaktyczne. Próbujemy wykorzystać osoby znane publicznie żeby promować bezpieczeństwo pieszych na przejściach - powiedział podinspektor Robert Piwowarczyk z Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Katowicach.

 

Policjant przypomniał, że w skrajnych sytuacjach - już samego narażenia na niebezpieczeństwo pieszych - sprawy kierowców trafiają do sądów. Grozi za to do 5 tys. zł grzywny, ale też zakaz prowadzenia pojazdu.

 

"Lepiej stracić pięć minut w życiu niż życie w jedną"


Organizatorzy akcji chcą dotrzeć do jak najszerszego grona kierujących, ale też pieszych, którzy przechodząc przez jezdnię powinni zachować szczególną czujność. W ramach kampanii kierowcom rozdawane są elementy zapachowe do samochodów z informacją o akcji.

 

W lokalnych mediach i środkach komunikacji prezentowane będą spoty z udziałem kierowcy rajdowego Kajetana Kajetanowicza. - Lepiej stracić pięć minut w życiu niż życie w jedną sekundę - przekonuje w filmie mistrz kierownicy.

 

Poza policją w akcję włączyła się też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach.

 

PAP

 

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie