"Protest parlamentarzystów wobec bezprawnych działań Szyszki". PO złożyła w Sejmie projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej

Polska
"Protest parlamentarzystów wobec bezprawnych działań Szyszki". PO złożyła w Sejmie projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej
Polsat News

Platforma Obywatelska złożyła w czwartek w Sejmie projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej. Jak powiedziała Gabriela Lenartowicz (PO), "jest to protest parlamentarzystów wobec bezprawnych działań" ministra środowiska Jana Szyszki oraz apel do premier Beaty Szydło, by je powstrzymała.

- Złożyliśmy właśnie projekt uchwały (...) Ta uchwała to protest parlamentarzystów z inicjatywy Platformy Obywatelskiej wobec bezprawnych, w myśl prawa międzynarodowego i krajowego, działań pod auspicjami Jana Szyszko w Puszczy Białowieskiej, ale jednocześnie apel do premier Beaty Szydło, by zastopowała te działania - powiedziała Lenartowicz na konferencji w Sejmie.

 

O poparcie uchwały, posłanka zaapelowała też do organizacji pozarządowych oraz "ludzi świata nauki i kultury" zaangażowanych w sprawę Puszczy.

 

Zdaniem Lenartowicz, działania ministra środowiska w Puszczy Białowieskiej są "nieefektywne" oraz szkodzą przyrodzie i Polsce. - To z naszej inicjatywy chcemy przestrzegać dyrektyw unijnych chroniących przyrodę. To my zapłacimy koszt niestosowania się do własnych deklaracji - mówiła.

 

"Masowa wycinka drzew" w "kompleksie leśnym o ogromnych walorach"

 

Jak napisano w projekcie uchwały Puszcza Białowieska "stanowi kompleks leśny o ogromnych przyrodniczych i kulturowych walorach", a obecnie "w Puszczy prowadzona jest masowa wycinka drzew pod rzekomym pretekstem walki z kornikiem drukarzem i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i pożarowego".

 

"Sejm RP wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań pod auspicjami ministra Jana Szyszki w Puszczy Białowieskiej i oczekuje od prezes Rady Ministrów Beaty Szydło podjęcia natychmiastowych działań, które skutecznie przerwą bezprecedensową wycinkę Puszczy Białowieskiej (...) oraz podjęcia rzeczywistego dialogu z UNESCO jak i Komisją Europejską w sprawie ochrony dziedzictwa przyrodniczego" - podkreślono w projekcie uchwały.

 

Lenartowicz powiedziała też, że składając projekt uchwały PO chce "pokazać także obradującemu w przyszłym tygodniu w Krakowie Komitetowi UNESCO, że rząd, że minister Szyszko, to nie jedyni przedstawiciele władz publicznych". - To także parlament i posłowie, którzy nie mają tego samego zdania, którzy się sprzeciwiają tym barbarzyńskim zachowaniom - mówiła posłanka.

 

Jej zdaniem na sesji UNESCO "może zapaść decyzja o wszczęciu postępowania, którego ostatecznym efektem może być skreślenie Puszczy Białowieskiej z listy światowego dziedzictwa".

 

Wsparcie dla "walczących w obronie Puszczy"

 

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak dodał, że "w ostatnich dniach (...) pojawiły się wypowiedzi ministra Szyszki, który podważa wpisanie Puszczy Białowieskiej do światowego dziedzictwa UNESCO". Chcę przekazać nasze poparcie dla wszystkich, którzy w Puszczy Białowieskiej czy na różnych imprezach walczą w obronie Puszczy - dodał.

 

W środe rano odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów PO ws wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej minister środowiska powiedział m.in., że w 2014 r. bezprawnie wpisano Puszczę Białowieską na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Dodał, że "sprawa jest w prokuraturze".

 

Później w środę, podczas spotkania z dziennikarzami minister Szyszko powiedział, że Polska złoży wniosek do UNESCO, by Puszczę Białowieską wpisać na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Ocenił, że kiedy Puszczę wpisywano na listę światowego dziedzictwa, popełniono błąd, ograniczając się jedynie do kwestii przyrodniczej.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie